من اینجا ریشه در خاکم- مزار زادگاه من
نسخه الکترونیکی نشریه پیام آصف
نگارش در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
 
جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش گفت: پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد 190 هزار نفر به شهادت رسیدند.
 
خبرگزاری ایرنا: جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش گفت: پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد 190 هزار نفر به شهادت رسیدند.

سرهنگ مجتبی جعفری جمعه شب در دوازدهمین یادواره یکصد شهید منطقه مسجد جامع قم افزود: از میان شهدای جنگ تحمیلی، 16 هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد شهید شدند.

وی با تبیین ترکیب نیروهای نظامی ایران در دوران جنگ تحمیلی افزود: در این جنگ 217 هزار ارتشی، 2 میلیون و 130 هزار نیروی بسیجی به همراه 200 هزار نیروی سپاه، شهربانی و ژاندارمری در مقابل تجاوز دشمن ایستادند.

جعفری با یادآوری این که در دفاع مقدس 85 هزار نیروی بسیجی و 48 هزار ارتشی به فیض شهادت نائل شدند، افزود: در این جنگ بیش از 33 هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و 500 دانشجو به شهادت رسیدند.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شهادت سه هزار و 317 روحانی در این دوران خاطر نشان کرد: قشر روحانیت به نسبت تعداد جمعیت خود 12 برابر اقشار دیگر در این جنگ شهید داده است.

جعفری گفت: در این دوران 88 مسیحی، 18 کلیمی و 9 زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و 2 هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به 672 هزار جانباز و 42 هزار آزاده به عنوان یادگاران دوران دفاع مقدس افزود: در این جنگ طبق برآوردهای اولیه بیش از یکهزار میلیارد دلار به ایران خسارت زده شد.

وی با بیان این که سازمان ملل میزان خسارت وارده به ایران را حدود 200 میلیارد دلار برآورد کرده است، افزود: عراق با این رقم خسارت موافقت نکرد و در نهایت با کارشناسی های انجام شده میزان نهایی خسارت وارده به ایران 97 میلیارد دلار تعیین شد.

جعفری با بیان این که این خسارت باید از عراق گرفته شود، افزود: اکنون آمریکا نفت عراق را می فروشد، لذا باید بدون هیچ ملاحظه ای خسارت وارده به ایران را از عراق دریافت کرد.

* نابودی نظام اسلامی مهمترین هدف جهانیان از جنگ با ایران بود

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: جهان در هشت سال جنگ تحمیلی تمام عزم خود را برای نابودی نظام اسلامی جزم کرده بود.

سرهنگ جعفری یادآور شد: ایران به تنهایی در این جنگ نابرابر در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی کرد.

وی در تبیین علت تنهایی ایران در جنگ تحمیلی به ارایه آماری از تجهیزات و امکانات ایران در مقایسه با دشمن پرداخت و اظهار کرد: در آغاز جنگ ایران یکهزار و 740 تانک داشت، در حالی که عراق از دو هزار و 700 تانک برخوردار بود.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش افزود: در پایان جنگ تعداد تانک های ایران به یکهزار کاهش یافته اما تانک های عراقی به چهار هزار و 500 تانک رسیده بود.

وی با بیان این که در آغاز جنگ تعداد هواپیماهای ایران 445 فروند و برای عراق 332 فروند بود، افزود: در پایان جنگ، این آمار برای ایران به 65 فروند کاهش و برای عراق به بیش از 500 فروند هواپیما افزایش پیدا کرد.

سرهنگ جعفری تعداد هلیکوپترهای ایرانی در سال های نخستین جنگ را 500 فروند و برای ارتش عراق 40 فروند برآورد کرد و گفت: این آمار در پایان جنگ برای ایران 65 فروند و برای عراق 150 فروند بود.

جعفری به مقایسه نیروهای نظامی دو کشور به نسبت جمعیت آنها پرداخت و یادآور شد: تعداد نیروهای ایرانی در اوایل جنگ بیش از 365 هزار تن و میزان نیروهای عراقی 200 هزار نفر بود.

وی افزود: در پایان جنگ تحمیلی، شمار نیروهای ایران به حدود 400 هزار و تعداد نیروهای عراق به بیش از یک میلیون نفر رسیده بود.

این مقام ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به کمک 45 میلیارد دلاری کشورهایی چون مصر، اردن و عربستان به عراق در دوران دفاع مقدس افزود: در جریان نبرد ایران با عراق 247 نیروی نظامی از کشورهای مصر، سودان، تونس، مراکش، اردن، فلسطین، هند، امارات، لیبی، موریتانی، سومالی، نیجریه و الجزایر به دست نیروهای ایرانی به اسارت گرفته شدند.

جانشین بنیاد حفظ آثار ارتش همچنین خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس 40 کشور عضو غیر دائم شورای امنیت شدند و در مجموع 320 رای در مورد جنگ در حال وقوع در منطقه از سوی آن داده شد که حتی یک رای هم به نفع ایران نبود.
نگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
 
آن چه خوب است کارکرد این شبکه هاست و آن چه بد است اشاعه استفاده از سرویس‌های خارجی. یعنی ما اگر یک سرویس ایرانی خوب داشتیم که با کیفیت خوب این خدمات را ارائه میداد چرا نباید همه مردم از آن استفاده کنند. وقتی سرویس، ایرانی باشد هم امکان نظارت بهتری برای نهادهای امنیتی فراهم است و هم ارزش اقتصادی در کشور ایجاد می‌کند.
 
به گزارش عیارآنلاین، این روزها – سال ۹۳ هجری شمسی – جامعه ما با پدیده ی جدیدی بنام شبکه های اجتماعی موبایلی مواجه شده است. نرم افزارهایی که با استفاده از اینترنت تلفن همراه کاربر، با دوستان وی ارتباط برقرار کرده و اجازه ارسال پیام های متنی تصویری و صوتی میدهند. این پدیده میتواند به چالشی عظیم بدل شود که هم میشود آن را تهدید نامید و هم فرصت.
 
وایبر، واتس آپ، لاین، وی چت، تانگو و .. از جمله این نرم افزارها هستند. در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم که چرا به یکباره این نرم افزارها همه گیر شدند؟
 
به نظر میرسد نکات ذیل در گسترش این نرم افزارها مهم و کلیدی بوده است:
 
۱- در اینگونه نرم افزارها، دوست یابی فرایند متفاوتی دارد. نرم افزار تمامی کانتکت های شما را از روی گوشی در سرور خود کپی کرده و به همه شماره های ایشان دسترسی دارد. سپس وقتی یکی از کانتکتهای شما مثلا همسرتان، این نرم افزار را نصب می کند باید شماره موبایل خودش را وارد کند. چون این شماره موبایل در سرورهای نرم افزار بعنوان دوست شما ذخیره شده، پس از نصب نرم افزار توسط همسرتان، بطور خودکار شما با ایشان دوست هستید. و میتوانید برایش پیام و عکس و .. بفرستید. (لطفا توجه شود منظور از دوست در اینجا کاملا فنی است. دوست بودن با یکدیگر در اینجا به معنای امکان برقراری ارتباط از طریق نرم افزار مربوطه است). این قابلیت در نسل قبلی شبکه های اجتماعی یعنی شبکه های غیر موبایلی مثل فیسبوک و … وجود نداشت . یعنی فیسبوک در نهایت امر از کاربر درخواست میکرد که اگر اجازه بدهید کانتکت های ایمیل کاربر را داشته باشد. اگر اجازه میدادید، فیسبوک میتوانست از روی تحلیل حضور یا عدم حضور کانتکت های ایمیل کاربر در فیس بوک و ارتباطات ایشان با دیگران و همچنین سرچ ها و رفتارهای کاربر، کاربر را برای دوستی به افراد مختلف پیشنهاد کند و برعکس. یا اینکه در یک حالت دیگر، خود کاربر در فیسبوک نام کسی را جستجو کرده و با او دوست می شد. یعنی شما در شبکه های نسل قبل از ابتدایی ترین حق خود یعنی انتخاب بهره مند بودید. حقی که در شبکه های موبایلی مثل وایبر و .. بطور کامل از بین رفته است. البته شاید گفته شود که در شبکه ای مثل وایبر هم می شود از یک گروه و یا یک گفتگو خارج شد یا به اصطلاح عام leave داد. اما نکته این است که همان ابتدای عضو شدنش برای کاربر هیچ حق انتخابی درنظر گرفته نمی شود.
 
۲- ایجاد ارتباط به شیوه ای که در نکته شماره یک ذکر شد، باعث شد گروه های کوچک خانوادگی، دوستی، کاری و .. در این نرم افزارها شکل بگیرند. این گروه ها که خود ایجاد شدن آن یک قابلیت مه است و در طراحی نرم افزاری مثل وایبر بسیار روی آن تاکید شده، تفاوت دیگر آن با فیسبوک است. درست است که در فیسبوک شما می توانید گروه درست کنید. اما توجه کنید که هنگام باز کردن فیسبوک شما صفحه خودتان را میبینید. اما هنگام باز کردن وایبر، شما گروه های مختلفی که در آن عضو هستید را مشاهده میکنید.
 
۳- موبایل وسیله همراه شماست و همچون رایانه شخصی نیست. شما موبایل را سر کلاس، در جلسه، درمسافرت ها و .. همراه خود دارید. کلا کانسپت ها و مفاهیم موبایل با رایانه شخصی متفاوت است. موبایل برای ارتباط آفریده شده است، در حالی که رایانه شخصی ماموریت دیگری را در بین سخت افزارها داشت و بنا بود نیاز دیگری را مرتفع کند اما با حضور فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی، به دلیل اینکه بهترین راه برقراری ارتباط با اینترنت، کامپیوتر شخصی بود از آن استفاده شد.
 
۴- به دلیل اینکه ارتباط از طریق اینترنت صورت می گیرد دیگر ارسال پیام های متنی طولانی ، تصویر و .. آن هم در پلتفرم موبایل بسیار ساده است. کاری که تکنولوژیهایی شبیه MMSقرار بود در بستر BTS ها -آنتن های مخابراتی- انجام دهند، اکنون این برنامک ها در بستر اینترنت به راحتی انجام میدهند و البته با کانسپت های موبایل این امر اتفاق می افتد.
 
۵- آخرین نکته که شاید مهمترین نکته هم باشد اینکه هزینه ارسال این پیام ها بسیار پایین تر از موبایل است چرا که طبق قوانین حاکم بر اپراتورهای تلفن همراه، هزینه استفاده از اینترنت برای پیامرسانی پایینتر از هزینه پیام­های موبایل است. علاوه بر اینکه در حال حاضر توسعه سریع و افزایش ضریب دسترسی به اینترنت رایگان در مکانهای مختلف مثل هتل ها، قطارها، محل کار و سایر مکان های عمومی، و عمدتا باعث شده که روی آوردن به این شبکه ها گسترش روز افزونی در داخل کشور داشته باشد. به هرحال گسترش اینترنت چه رایگان و چه غیررایگان، یک واقعیت است که در این مورد یعنی شبکه های اجتماعی باعث تحریک روی آوردن مردم به آنها شده است. چرا که در بسیاری از موارد بصورت رایگان میتوانند با دوستان و خانواده خود ارتباط داشته باشند -ضریب دسترسی به اینترنت طبق آمار رسمی مرکز مدیریت توسعه اینترنت کشور (متما) ۵۳درصد است-
 
با توجه به این موارد ما باید بدانیم چطور با این پدیده رفتار کنیم چه در سطح دولت و چه بخش خصوصی و چه سطح کاربران و مردم در غیر اینصورت این پدیده جز ضرر و زیان امنیتی، فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی –برای اپراتورها- چیز دیگری برای ما نخواهد داشت .
 
سیر تحولات این نرم افزارها هم خواندنی و جالب است
 
نرم افزارهای پیام رسان، گرچه در ابتدا خود را پیام رسان معرفی کردند و با این نام به بازار معرفی شدند اما وقتی دیدند که با رشد سرعت اینترنت و بصورت خاص ورود اپراتورهای موبایل به نسل های بالاتر مثل ۳G, LTE,… میتوانند خدمات متنوع تری ارائه دهند که در ذیل آنها محتواهای حجیم تری هم جابجا بشود کسب و کار خود را به این سمت توسعه دادند. با رشد سرعت دسترسی به اینترنت، شما علاوه بر پیامک می توانستید صوت هم برای دوستان خود بفرستید. بعد به مرور زمان ارسال فیلم و عکس هم امکان پذیر شد که البته الان این امر در عمده پیام رسان ها طبیعی است.
 
تحول مهم دیگر این بود که این نرم افزارها با خدمات دهنده های دیگر فضای مجازی مرتبط شدند. مثلا با گیم سازها همراه شدند. جدیدا خبری در مورد وایبر منتشر شد که می خواهد بازیهای مبتنی بر استیکرهای وایبر را راه اندازی کند.
 
اتفاق جالب دیگر، مولتی اسکرین شدن و مولتی پلتفرم شدن این نرم افزارها بود. به این معنی که کاربر همزمان بتواند روی پلتفرم های مختلف موبایل – مثل ویندوز فون، اندروید فون، اپل فون و ..- و رایانه شخصی این نرم افزار را نصب کرده و با یک نام کاربری از آن استفاده کند. بطور مشخص باز این وایبر است که پرچمدار این قضیه بوده و بازار را گرفته است.
 
تکامل دیگری که اتفاق افتاد حضور این نرم افزارها در بازار خدمات مکالمه تصویری بود که توضیح آن بسیار تکان دهنده است. شما تصور کنید درحالی که نهادهای عالی سیاستگذاری فناوری اطلاعات کشور مثل مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی و .. ، سه سال با اپراتور رایتل بر سر تماس تصویری درگیر بودند که بالاخره اینکار را انجام بدهد یا خیر و دست آخر هم آن را ممنوع کردند، هم اکنون شما به راحتی با این پیام رسان ها میتوانید ارتباط تصویری برقرار کنید. جالب اینجاست که همین نام بردگان سیاسی که بر سر رایتل فریادها زدند هنگام راه افتادن تماس تصویری وایبر و سایر این پیام رسان ها همه خاموش بودند. بطور مشخص این رفتار دوگانه به این معنی است که وقتی یک شرکت ایرانی بخواهد کاری انجام دهد با موانع بسیار کسب و کاری و قانونی مواجه می شود اما همان کار را یک شرکت خارجی به راحتی انجام داده و از بازار کشور به راحتی استفاده میکند. هم اکنون این نرم افزارها همان سرویس رایتل را ارائه میدهند اما با دو تا تفاوت اصلی: یک اینکه دیگر به هیچ عنوان نمیشود نظارتی بر روی آن داشت چرا که اساس سرویس در خارج از کشور است و دوم اینکه اگر گردش مالی هم در این سرویس ها اتفاق بیفتد به جیب یک شرکت خارجی خواهد بود و برای نیروی انسانی خارجی و نه ایرانی شغل درست شده است. و البته باز هم در اینجا ذکر می شود که پرچمدار پیام رسان های با خدمات تماس تصویری کسی نیست جز وایبر.
 
مضرات و آسیب ها
 
در وهله ی اول نویسنده هم مثل خیلی دیگر از کاربران ایرانی، از خدمات وایبر و واتس آپ و … راضی است. وقتی به راحتی می‌شود این همه خدمات رایگان دریافت کرد، وقتی می شود با دوست یا همکار خود در آن طرف دنیا با کیفیت بالا صحبت تصویری داشت و .. چرا باید گفت این نرم افزارها بد است؟ خیر خیلی هم مناسب و خوب هستند. منتهی دقت شود آن چه خوب است کارکردهاست و آن چه بد است اشاعه استفاده از سرویس ها و اپلیکیشن های خارجی. یعنی ما اگر یک سرویس ایرانی خوب داشتیم که با کیفیت خوب این خدمات را ارائه میداد چرا نباید همه مردم از آن استفاده کنند. وقتی سرویس، ایرانی باشد هم امکان نظارت بهتری برای نهادهای امنیتی فراهم است و هم ارزش اقتصادی در کشور ایجاد میکند.
 
فراگیر شدن نرم افزارهای خارجی درون کشور که به طور قطع یکی از بیزینس های اصلی ایشان فروش اطلاعات کاربران به سرویسهای جاسوسی است، از نظر امنیتی مشکلات زیادی برای کشور ایجاد کرده است. متذکر می­‌شود تقریبا با پیشرفت های رخ داده در علم تحلیل داده ها و اطلاعات – دیتا ماینینگ و تکنولوژی های دیگر – به راحتی، میشود ارتباطات بین بسیاری از مردم کشور را رصد کرد. توجه کنیم که برای وایبر و شبکه­هایی نظیر آن، آنچه مهم است کپی کردن یک نسخه از شماره تلفن و پروفایل تمام دوستان شماست که در دفترچه تلفن همراه شما موجود است، پیام هایی که شما میفرستید از اهمیت کمتری برخوردار است مگر اینکه شما فرد مهم سیاسی باشید.
 
بحث دیگر آسیب های فرهنگی و اجتماعی است که توسعه این نرم افزارها برای جامعه ما به ارمغان آورده و شاید بیان آن تطویل کلام بوده درحالی که این امر اظهر من الشمس است. حجم مطالب هرز و کلا هرزنگاری و بی توجهی و بی ادبی نسبت به خیلی از شعائر فرهنگی و دینی و قومیتی و ملیتی به وفور در شبکه های اجتماعی دیده می‌­شود. حتی جریانات اشاعه خرافات هم دست از سر این شبکه ها برنداشته و به خوبی از این بستر استفاده می­‌کنند.
 
امیدی هست؟
 
حال با این همه مساله­ای که این شبکه­‌های اجتماعی برای ما ایجاد کرده­اند آیا برای ما امیدی هست؟
 
به نظر نویسنده هنوز کورسوهای امیدی وجود دارد منتهی بایست سریعتر دستی جنباند. در این راستا باید اولا باید با نگاه غیر امنیتی اجازه داد بخش خصوصی وارد این حوزه شده و فعالیت کند و امثال برخوردهایی که با برخی اپراتورها شد، صورت نگیرد. مهمترین برون داد حضور بخش خصوصی پیشرفت فناوری بومی در این حوزه است. البته منظور از پیشرفت فناوری، پیشرفت در هر چهار بعد آن یعنی انسان افزار، سخت افزار، نرم افزار و سازمان افزار است؛ اگر اجازه ندهیم بخش خصوصی رشد کند، و فکر کنیم صرفا با واردات سخت افزارها و نرم افزارهای فناوری اطلاعات می‌­شود در این حوزه تنه به تنه بزرگان فناوری زد اشتباه کردیم. چرا که فناوری دو بعد اصلی دیگر یعنی انسان افزار و سازمان افزار هم دارد که این دو بعد جز با تجربه و فعالیت رشد نمی­کند و مهمتر اینکه چهار بعد فناوری باید رشد همزمان و همسانی داشته باشند. بطور کلی تجربه های کشور نشان میدهد ما در هر حوزه ای که ازنظر فناوری ضعیف باشیم ضربه های مختلف فرهنگی، امنیتی و .. خواهیم خورد.
 
باید توجه کرد اگر بخواهیم نگاه امنیتی داشته باشیم نه تنها بخش خصوصی رشد نمی­‌کند بلکه همان کمینه­‌هایی هم که داشته­‌ایم از دست می­‌دهیم. نمونه‌­اش هم اشتباهی است که در خصوص اپراتور سوم صورت گرفت. پس از جلوگیری از اشاعه­‌ی این سرویس داخلی، چند ماه بعد سرویس­های خارجی همچون وایبر به راحتی از زیرساخت­های داخلی ما سواری گرفتند و این سرویس را با کیفیت خوب راه انداختند و ما همان کمینه داشته خودمان یعنی امکان نظارت و امکان کسب درآمد و رشد اقتصادی را از دست دادیم.
 
باید توجه کرد که یک کاربر، وقت محدودی دارد. ۲۴ ساعت در یک شبانه‌­روز. اگر شما این وقت محدود را با خدمت ایرانی پر کنید، کاربر وقت استفاده از سرویس خارجی را نخواهد داشت. البته این به شرطی است که سرویس خوب و با کیفیت به وی ارائه شود.
 
در نتیجه میبینیم که کنار گذاشتن نگاه امنیتی در اینجا، عینا کمک به امنیت و حتی اقتصاد است. یعنی اجازه میدهیم سرویس هایی رشد کنند که حداقل داخلی هستن نه خارجی و امکان نظارت و امکان رشد اقتصادی و توسعه اشتغال در آن­ها وجود دارد.
 
دوما مواردی وجود دارد که می تواند برگ برنده شرکتهای خصوصی ما باشد. برای مثال فرض کنید، یک شرکت خصوصی ایرانی بتواند سرویس با کیفیت و خوبی راه اندازی کند. اپراتورهای تلفن همراه هم به این سرویس اینترنت با کیفیت­تر و ارزانتر بدهند. قطعا اتفاقی که میفتد مهاجرت کاربران به سمت این سرویس است. این امر مزیتی است که هیچ سرویس دهنده خارجی نمیتواند داشته باشد.
 
برگ برنده دیگر مزیت امکان هاستینگ داخل ایران است. هنوز تا زمان نگارش این نوشتار، هیچ کدام از این پیامرسان های خارجی، داخل ایران سرور ندارند. داشتن سرور داخل ایران قطعا باعث افزایش سرعت آپلود و دانلود می‌شود که در هنگام استفاده از محتواهای حجیم مثل عکس و ویدئو خیلی مهم بوده و لذا کاربر احساس رضایت بیشتری خواهد کرد. این هم میتواند برای سرویس دهنده‌های ایرانی مزیت و برگ برنده باشد.
نگارش در تاريخ سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
...

1384784523-IMAGE6352030103281552161

نگارش در تاريخ دوشنبه پنجم آبان ۱۳۹۳ توسط پیام اصف

ســـلام مــن بــه مـحـرم، مـحـرم گــــل زهــرا

 

بـه لطـمه هـای ملائـک بـه مــاتـم گــل زهـرا

 

سـلام مـن بـه مـحـرم بـه تشنـگی عـجـیـبـش

 

بـه بـوی سیـب زمـینِ غـم و حـسین غریـبش

 

سلام من بـه محـرم بـه غصـه و غــم مـهـدی

 

به چشم کاسه ی خون وبه شال ماتم مـهـدی

 

نگارش در تاريخ سه شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۳ توسط پیام اصف

گناباد - ایرنا -جشنواره قرآنی عروه الوثقی یکشنبه شب با پیام تصویری آیت الله جوادی آملی در مصلی شهرستان بجستان به پایان رسید.

به گزارش ایرنا در پیام آیت الله جوادی آملی آمده است: عمل به قرآن نور است با این وجود هدف فرود آمدن قرآن چیزی برتر از این است.

وی می افزاید: قرآن مانند دیگر کتابهای زاییده تخیل یک نویسنده نیست بلکه متکلم که ذات حق است در آن تجلی یافته است و به همین دلیل است که آن را قران ناطق می گویند.

دبیراین جشنواره نیز گفت: 389 مقاله به دبیرخانه ارسال گردیده که در مرحله اول 177 اثر به مرحله داوری راه پیدا کرد و در نهایت برای 50 مقاله گواهینامه پذیرش در نظر گرفته شد.

علی روح الهی افزود: از مقالات ارسالی به این جشنواره 24 مقاله در سطح دکترا، 70 مقاله در سطح کارشناسی ارشد و بقیه مقالات در سطح کارشناسی و تحصیلات حوزوی بودند.

وی گفت: در بخش شعر نیز 81 اثر ارسال شده بود که از این تعداد به انتخاب هیئت داوران 13 شعر انتخاب و از اشعار انتخابی پنج شعر به عنوان اثر برتر شناخته شد.

روح الهی ادامه داد : در بخش یادداشت نویسی نیز 21 اثر ارسال شده بود که هیچ کدام از این آثار از طرف هیئت داوران برگزیده نشد.

به گفته وی در بخش نقاشی نیز 430 اثر به جشنواره ارسال شده بود که داوران در مرحله اول از هر گروه سنی 20 اثر انتخاب و در مرحله بعدی پنج اثر بعنون اثار برتر معرفی شدند.

جشنواره قرآنی عروه الوثقی در چهار محور اخلاق درقرآن ،تعلیم و تربیت قرانی ،معارف قرآنی و قران و اهل بیت در قالب مسابقات مقاله نویسی ،یادداشت نویسی ، شعر و نقاشی یکشنبه شب به کار خود خاتمه داد.

از بخش های مهم این جشنواه برپایی 10 غرفه با نام های غدیر ، سبک زندگی حجاب و عفاف ،تغذیه و طب اسلامی ، حفظ و قرائت قران کریم ،کودک و نوجوان ،مسابقات دیجیتال ،فروشگاه محصولات فرهنگی ،نمایشگاه آثارهنری ،مشاوره و غرفه ایثار بود.

شهرستان بجستان باحدود 40 هزار نفر جمعیت در 280 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است .

نگارش در تاريخ جمعه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
...

نگارش در تاريخ سه شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
یکی از دوستان ما که مرد نکته سنجی است، یک تعبیر بسیار لطیف داشت که اسمش را گذاشته بود: « منطق ماشین دودی». می گفتیم منطق ماشین دودی چیست؟ می گفت من یک درسی را از قدیم آموخته ام و جامعه را روی منطق ماشین دودی می شناسم. وقتی بچه بودم، منزلمان در حضرت عبدالعظیم بود و آن وقتها قطار راه آهن به صورت امروز نبود و فقط همین قطار تهران-شاه عبدالعظیم بود. من می دیدم که قطار وقتی در ایستگاه بود، بچه ها دورش جمع می شوند و آن را تماشا می کنند و به زبان حال می گویند: « ببین چه موجود عجیبی است!» معلوم بود که یک احترام و عظمتی برای آن قائل هستند. تا قطار ایستاده بود، با یک نظر تعظیم و تکریم و احترام و اعجاب به او نگاه می کردند تا کم کم ساعت حرکت قطار می رسید و قطار راه می افتاد. همین که راه می افتاد، بچه ها می دویدند، سنگ بر می داشتند و قطار را مورد حمله قرار می دادند. من تعجب می کردم که اگر به این قطار باید سنگ زد، چرا وقتی که ایستاده یک ریگ کوچک هم به آن نمی زنند و اگر باید برایش اعجاب قائل بود، اعجاب بیشتر در وقتی است که حرکت می کند.این معما برایم بود تا وقتی که بزرگ شدم و وارد اجتماع شدم. دیدم این قانون کلی زندگی ما ایرانیان است که هر کسی و هر چیزی تا وقتی که ساکن است، مورد احترام است. تا ساکت است، مورد تعظیم و تجلیل است. اما همین که به راه افتاد و یک قدم برداشت، نه تنها کسی کمکش نمی کند، بلکه سنگ است که به طرف او پرتاب می شود و این نشانه یک جامعه مرده است. ولی یک جامعه زنده فقط برای کسانی احترام قائل است که متکلم هستند نه ساکت؛ متحرکند نه ساکن؛ باخبرترند نه بی خبرتر».....
نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۳ توسط پیام اصف

از نو، همه اجناس به بازار گران شد
گردید گران، آن چه که ده بار گران شد
کالای به دکان و توی حجره و پستو
هم جنس تلنبار به انبار گران شد

پوشاک گران گشت به مانند خوراکی
دارو ز برای من بیمار گران شد
نان گشته سبک وزن، که یک نوع گرانی است
بر گرده ما بار، به تکرار گران شد!

آن سبزی از شام بجا مانده که بوده است
در روز مرا قاتق ناهار گران شد
گر گوجه فرنگی است گران جای عجب نیست
چون مال فرنگ است به ناچار گران شد
شعر طنز گل آقا برای گرانی ها: نشنیدیم چیزی ارزان شود!

هرگز نشنیدیم شود اندکی ارزان
هرچیز که هر روز به خروار گران شد
می‌گفت چنین با خر خود مرد دهاتی
ای خر، ز برای تو هم افسار گران شد
امسال مرو نیز ز دست ای کت و شلوار
یکسال بمان، چون کت و شلوار گران شد
 
گل آقا. شماره 84. تابستان 1371

نگارش در تاريخ دوشنبه سی ام تیر ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
همسر شهید

ياد جنگ وجانفشاني ها به   خير            شورها و عشق بازي ها   به  خير

همسراني پشت در پشت  قيام            جان  نثاران    هميشه     با   ا مام              

شير زنهايي  كه   آرش  ز اده اند             در  ره  حفظ  شرف  جان    داده اند

صبرهاشان   بوده    صبر  زينبي              ناله هاشان  بود ه   از   جنس علي

عشقشان را  يار  باور  كرده  بود              قلبشان  آكنده   از   دُر   كرده    بود

كوه صبر و   استقامت      بوده اند           مظهر   شور و   شهامت     بوده اند

 

زينت  از  زينب   گرفته     جملگي            روي     پيشاني       نشان    بندگي

عاشقاني مانده بي يار و     شريك          مانده   از   آن   روزها شان   نام   نيك

ياد آن  گمنام  هاي   پشت     خط           همرهان   كوي  فكه ، هور   و    شط 

 

طعنه هاي  خصم  در دل   داشتند           تخم عشق   و  معرفت    را   كاشتند

كمتر  از   مردان   غيرت    نيستند           كي    توان   فهميد    آنها      چيستند

چشم اهريمن  نديده    اشكشان          مي برد    هفت   آسمانها     رشكشان

قلبهاشان  معدن   عشق   و  صفا           مادران     و       همسراني       با وفا

 

ضمن عرض تسلیت--- روحشان شاد

نگارش در تاريخ یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ توسط پیام اصف

http://www.aparat.com/mazaar

 

دوستان مارا لینک کنید

عکس ها و فیلم های خودتان را برای ما ایمیل کنید

mazar1361@yahoo.com

 

http://mazar.pixblog.ir/blogs

نگارش در تاريخ یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط پیام اصف


نگرفتن روزه به‌خاطر باردارى و شيردهى
س: من ماه رمضان سال۸۸ حامله بودم و روزی ۴ عدد آمپول می‌زدم و سال بعد نيز فرزندم در ماه رمضان ۵ ماهه بود و نتوانستم روزه بگيرم تکليف روزهای سال ۸۸ من چه می‌شود؟
ج) در فرض سؤال (که روزه براى فرزند ضرر داشته) براى هر روز كه نتوانسته‌ايد روزه بگيريد، بايد يک مدّ طعام به فقير بدهيد و قضاى روزه را هم بعداً بجا آوريد. و اگر تأخير قضاى روزه ماه رمضان تا ماه رمضان ديگر بر اثر سهل‌انگارى و بدون عذر شرعى باشد، كفاره تأخير نيز واجب است كه عبارت است از پرداخت يك مدّ طعام به فقير براى هر روزه، ولى اگر به خاطر عذرى باشد كه شرعاً مانع صحّت روزه است، فديه‏ ندارد.

افزودن هم‌خانه بدون اجازه صاحب‌خانه

س: چند دانشجو در آپارتمانی مستقل و اجاره‌ای زندگی می‌کنند. آنان قصد دارند برای پايين‌آوردن هزينه‌های جاری خود يک هم‌خانه جديد را هم به جمع خود اضافه کنند، با توجه به اينکه در صورت اطلاع صاحب‌خانه، وی با اين امر مخالفت نموده يا مبلغ اجاره را بالا می‌برد، آيا ممکن است بدون اطلاع وی چنين کاری را انجام دهند؟ 
ج) بدون رضايت صاحب‌خانه، جايز نيست.


فروش و صرف اجناس بدون استفاده در مصالح مسجد
س: مخزن آبی از قديم‌الايام برای وضو گرفتن مورد استفاده اهل محل بوده، اما هم‌اکنون بدون استفاده مانده است. با توجه به خسارات ناشی از رطوبت این مخزن و عدم ادعای ملکیت یا وقف آن، آيا می‌شود اين مخزن آب را فروخته و قيمت آن را صرف تعميرات مسجد جامع همان منطقه که در حال تعمير است بنماييم؟
ج) در هر صورت اگر مورد استفاده نباشد، فروش و صرف آن در مصالح مسجد اشكالی ندارد.
استفاده از تسهيلات حسابی که اموال ديگران در آن واريز شده 

س: اگر فردی برای سفری زيارتی (مثل عتبات يا مشهد) ثبت‌نام کرده و تمام يا قسمتی از مبلغ را پرداخت نمايد تا موعد سفر فرا رسد و گيرنده وجه مذکور را ـ براى حداكثر يك الى دو ماه ـ در حساب‌های خويش (حقيقی يا حقوقی) واريز نمايد، لطفاً حکم موارد ذيل را بفرماييد:
۱.‌ اگر وجوه دريافتی با ديگر وجوه در حساب‌های گيرنده مخلوط گردد و بانک به آن حساب، سود متعارف دهد، حکم آن چيست؟ آيا واريز کننده نيز بايستی از اين سود بهره‌مند گردد؟
۲. در صورتی که حساب با سود بانکی نباشد و صرفاً از امتياز دريافت وام برای حساب مذكور استفاده گردد، آيا واريزكننده هم حقى دارد؟
۳. اگر وجوه مذکور در حساب جداگانه‌ای واريز گردد و از امتيازهايی مثل دريافت وام و سود متعارف بانکی استفاده گردد چطور؟
ج1) اگر به عنوان هزينه‌های سفر زيارتی پرداخت كرده ـ نه به عنوان وديعه و امثال آن ـ سود و امتيازات مرقوم به صاحب حساب تعلق دارد. 
ج2) امتياز مرقوم به صاحب حساب تعلّق دارد. 
ج3) از پاسخ‌های قبلی مشخص شد.
جبران تهمت ناخواسته 

س: چندی قبل در منطقه ما اتهاماتی اخلاقی در رابطه با يکی از خدمتگزاران انقلاب از سوی برخی از مؤمنين و افراد خوش‌نام مطرح شد. اينجانب نيز ضمن پذيرفتن آن موارد، در گوشه و کنار اين اتهامات را مطرح کردم که البته اين موضوع سبب خسارت‌های جدی اجتماعی به اين برادر دينی گرديد. پس از مدتی بر اينجانب مشخص شد که اين مسائل توطئه‌اى‌ برای ضربه زدن به ايشان و تسويه حساب‌ سياسی بوده است. تقاضا دارم بيان فرماييد:
۱.‌ در فرض مذکور، آيا اينجانب دچار معصيت شده‌ام يا خير؟
2. چنانچه اينجانب دچار معصيت شده‌ام تکليف بنده در اين مورد چيست؟
ج1) صِرف آنچه در سؤال ذكر شده، مجوز ارتكاب حرام نبوده است. 
ج2) بايد گفته‌هاى خود را به هر کس که رسانده‌ايد، تکذيب کرده و از شخصى که به او تهمت زده‌ايد، تحصيل رضايت نماييد.
قراردادن پارتيشن بين صفوف خواهران و برادران 
س: آيا استفاده از پارتيشن در بين صفوف نماز جماعت خواهران و برادران در نمازخانه جايز است؟
ج: اگر حائل مذکور به نحوى نباشد که به صدق وحدت مكان و جماعتِ واحد ضرر بزند، نماز جماعت صحيح است.
ترك غسل و روزه با احتمال پاك‌شدن از حيض 

س: عادت ماهيانه بنده معمولاً ۸ روز است و حتی گاهی اوقات بيشتر می‌شود. و اگر زودتر غسل کنم بعد از غسل بصورت ناچيز لک می‌بينم.
در ماه مبارک رمضان در سحر، در حالی که ۶ روز و ۱۸ ساعت از آغاز عادت گذشته بود (تقريبا ۷ روز کامل) لک قابل تشخيصی نديدم و غسلی هم نکردم ولی احتمال قوی به پاک بودن می‌دادم. به‌هرحال غسل نکردم و آن روز روزه نگرفتم و در نيمه همان روز اطمينان پيدا کردم که پاک شده‌ام.
حال آيا به‌خاطر سهل‌انگاری با وجود اينکه احتمال قوی به پاک شدن می‌دادم، فقط قضا بر من واجب است يا کفاره نيز واجب است؟ 
ج: اگر شک در پاك شدن داشته باشيد، بايد خود را وارسى نماييد؛ و در صورت سهل‌انگاری کفاره نيز واجب است مگر آنکه اطمينان به حيض داشته باشيد.

نگرفتن روزه به‌خاطر باردارى و شيردهى 
س: من ماه رمضان سال۸۸ حامله بودم و روزی ۴ عدد آمپول می‌زدم و سال بعد نيز فرزندم در ماه رمضان ۵ ماهه بود و نتوانستم روزه بگيرم تکليف روزهای سال ۸۸ من چه می‌شود؟
ج: در فرض سؤال (که روزه براى فرزند ضرر داشته) براى هر روز كه نتوانسته‌ايد روزه بگيريد، بايد يک مدّ طعام به فقير بدهيد و قضاى روزه را هم بعداً بجا آوريد. و اگر تأخير قضاى روزه ماه رمضان تا ماه رمضان ديگر بر اثر سهل‌انگارى و بدون عذر شرعى باشد، كفاره تأخير نيز واجب است كه عبارت است از پرداخت يك مدّ طعام به فقير براى هر روزه، ولى اگر به خاطر عذرى باشد كه شرعاً مانع صحّت روزه است، فديه‏ ندارد.
حجيت خبر واحد در موضوعاتس: نظر شريف‌‌تان در مورد حجيت قول عدل واحد و نيز ثقه واحد چيست؟
ج) خبر واحد در موضوعات حجت نيست.
وديعه مسكن 

س: آيا وديعه اجاره مسکن از مستثنيات دَين محسوب مى‌شود يا خير؟ چنانچه فردى وديعه اجاره ملکِ مسکونى را پرداخته است و اگر اين وديعه توقيف شود بى‌‌سرپناه مى گردد، مى‌تواند از مصابق مستثنيات دَين محسوب شود يا خير؟
ج) اگر توقيف وديعه مسکن موجب شود که مستأجر را از خانه استيجارى بيرون کنند و بى‌‌سرپناه شود، وديعه مسکن نيز حکم خانه مسکونى را دارد و از مستثنيات دَين است.

ژلاتين حيوان ذبح نشده 
س: آيا ژلاتين‌هاى تهيه شده از اجزاى حيوانات حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، حلال شمرده مى‌شود؟
ج) ژلاتين‌هاى تهيه شده از استخوان‌ حيوان‌هاى حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، چنانچه ظاهر استخوان را قبل از تبديل به ژلاتين تطهير کنند پاک و حلال‌اند، اما ژلاتين‌هاى تهيه شده از پوست حيوانات حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، نجس و حرام است.

تحقق استحاله در ژلاتين 
س: آيا ژلاتين تهيه شده از اجزاى حيوانات حرام گوشت، به دليل چندين بار تغيير و تحول کلى، مشمول استحاله مى‌گردد؟
ج) تحقق استحاله محرز نيست، لذا ژلاتين‌هاى تهيه شده از اجزاء حيوانات حرام گوشت حرام‌اند.

انجام طواف در سازه جديد دور کعبه س: با توجه به ايجاد سازه موقت در اطراف کعبه در دو طبقه که طبقه اول آن برابر با وسط کعبه قرار دارد، طواف در طبقه اول و دوم اين سازه از نظر شرعى چه حکمى دارد؟
ج) در فرض سؤال طواف در طبقه اول صحيح است ولى در طبقه دوم محل اشكال است، و براى افراد ناتوان كه ناچار از طواف در طبقه دوم مى‌باشند، احتياط اين است كه علاوه بر آن نايب نيز بگيرند.

اجرت دريافتى حج و نماز و روزه سا‌ل‌هاى بعد 
س: شخصى متعهد شده است که در سال بعد حج نيابتى انجام دهد لکن کل مبلغ را هنگام قرارداد دريافت مى‌کند همچنين فرد ديگرى تعهد نموده است که کارى را در آينده ولو در سال‌هاى بعد انجام دهد همانند انجام صوم و صلاة استيجارى و انجام برخى از قراردادهاى کارى که طى چند سال بايد انجام گيرد حال اگر اين شخص اجرت کارش را در همان ابتدا دريافت کند و هنگام سال خمسى او فرا رسد لکن هنوز عمل را انجام نداده است آيا به اين پول خمس تعلق مى‌گيرد و يا به اين دليل که هنوز کار را انجام نداده است و يا به خاطر اينکه وقت انجام کار سال بعد و يا سا‌ل‌هاى بعد مى‌باشد درآمد «سالِ قرارداد» و دريافت پول محسوب نمى‌شود و خمس ندارد.
ج) صدق فائده بر اجرت حجى که هنوز آن را انجام نداده و نيز بر اجرت صوم و صلاتى که  قرار است در سال بعد انجام دهد، معلوم نيست و نمى‌توان آن را از ارباح سال جارى دانست، پس خمس در آن واجب نيست.

وقت زكات كشمشس: خواهشمند است نظر مبارک را در خصوص وقت تعلّق زکات به کشمش بيان فرماييد.ج) زکات کشمش در هنگامى واجب مى‌شود که بر آن انگور گفته شود و پيش از آن زکات تعلّق نمى‌گيرد.

ماهى در تور صيّاد
س: ماهيانى که در داخل آب و در تور صيّاد مرده‌اند آيا حلال مى‌باشند؟ 
ج) ماهى که در داخل تور صيّادى مى‌ميرد حلال است.
ملاك وطن جديد براى اقامت هفت هشت سال 
س: آيا براى صدق وطن، قصد و بناى زندگى به مدت هفت، هشت سال لازم است و يا صرف اقامت اين مدت ولو بدون قصد زندگى کفايت مى‌کند؟ يعنى اگر مثلاً پنج سال در شهرى اقامت داشت بدون اينکه از اول بداند چند سال خواهد ماند و بعد تصميم بگيرد دو سال ديگر در آن شهر زندگى کند، اين امر براى صدق وطن کفايت مى‌کند؟ 
ج) اگر در طول اين مدت همواره ترقّب و احتمال خروج از اين محل را داشته است، صدق وطن مشکل است ولى اگر از اول بناى ماندن در آنجا را و لو بدون تعيين زمان داشته و مثلاً پنج سال بر اين حال گذشته است و اکنون قصد دارد دو سه سال ديگر هم بماند ظاهر آن است که بر اين شخص، مسافر صدق نمى‌کند و اين وضعيت براى صدق وطن کافى است.
نگارش در تاريخ یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ توسط پیام اصف

كاش بارانی ببارد قلبها را تر كند

بگذرد از هفت بند ما صدا را تر كند

قطره قطره رقص گیرد روی چتر لحظه ها

رشته رشته مویرگهای هوا را تر كند


بشكند در هم طلسم كهنه ی این باغ را

شاخه های خشك بی بار دعا را تر كند

مثل طوفان بزرگ نوح در صبحی شگفت

سرزمین سینه ها تا نا كجا را تر كند

چترها تان را ببندید ای به ساحل مانده ها

شاید این باران كه می بارد شما را تر كند...نگارش در تاريخ پنجشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۳ توسط پیام اصف
از بهترین اتفاقاتی که امسال عید با آن مواجه شدم آشنایی با گروهی از همشهریانی بود که  در قالب گروه na در حال فرار از دام اعتیاد بودند.

بر همت وتلاششان درود...

---------------------------------------------------

NAIRANSIT

معرفی انجمن معتادان گمنام NA

انجمنی است مردمی و خودجوش که در سال ۱۹۵۳ میلادی مطابق با ۱۳۳۲ هجری شمسی توسط افرادی که خود زمانی در چنگال اعتیاد گرفتار بودند و نجات پیدا کردند تشکیل شد . این انجمن در بیشتر کشورهای جهان از جمله کشورهای مسلمان من جمله ایران با هدف کمک و نجات معتادان از چنگال اعتیاد به مواد مخدر فعال گرددید.

روش بهبودی این افراد از بیماری مرموز اعتیاد بر مبنای ارزش درمانی کمک رایگان یک معتاد به معتاد دیگر است .

این انجمن طی سالهای گذشته توانست هزاران معتاد به مواد مخدر را گرد هم جمع آورد و با کمک به یگدیگر توانسند از مصرف مواد مخدر رهائی یافته و بهبودی خود را دنبال کرده و پاک بمانند.

هزاران معتاد و خانواده ایشان از درد و رنج و عذاب رهائی یافته و مانند دیگر افراد جامعه به زندگی عادی خویش ادامه داده و بیشتر این افراد توانسند افراد موفقی در جامعه باشند و وظایف خود را در قبال جامعه و خانواده و کشورشان به نحوه احسن انجام دهند.

برنامه معتادان گمنام چیست؟

معتادان گمنام، یک انجمن غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگی‌شان بوده است. ما معتادانی هستیم که در حال بهبودیم و اکنون بطور مرتب گرد هم می‌آییم تا به کمک هم پاکی خود را حفظ کنیم. این برنامه، یک برنامه پرهیز کامل از هرگونه ماده مخدر است. تنها لازمه عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد روشن‌بین باشید و این فرصت را از دست ندهید. برنامه‌ ما مرکب از اصولی است که بسیار ساده بیان شده‌اند و ما می‌توانیم آنها را در زندگی روزمره خود به کار بندیم. نکته بسیار مهم این برنامه، عملی بودن آن است. در معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی وجود ندارد. ما به هیچ سازمانی وابسته نیستیم. حق عضویتی نداریم و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی نداریم. هرگز تحت نظر نبوده و نیستیم. هر کس که مایل باشد بدون در نظر گرفتن سن، مذهب، نژاد و جنسیت می‌تواند به ما بپیوندد.
برای ما مهم نیست که شما چه چیز و چقدر مصرف کرده‌اید و یا آنرا از چه کسی و از کجا خریده‌اید. کارهایی که در گذشته کرده‌اید و یا دارائی و نداری شما برای ما بی‌تفاوت است. تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد، این است که شما می‌خواهید در مورد مشکلتان چه بکنید و ما چطور می‌توانیم به شما کمک کنیم. در اینجا تازه‌واردان از همه مهمترند زیرا ما فقط با در میان گذاشتن آنچه که داریم، می‌توانیم آن را حفظ کنیم. تجربه گروهی ما نشان می‌دهد کسانی که بطور مرتب در جلسات شرکت می‌کنند پاک می‌مانند.

به امید روزی که هیچ معتادی از درد اعتیاد رنج نبرده و بهبود یابند

--------------------------------------------نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

ایام فاطمیه

چــــادری هـــا ، زهــــرایـی نـیستنــــد
اگـــــر
پـهــــــلـوهـایـشــان درد دیـن نـداشـتــه بـاشــــــد ....

--------------------------------------------------

دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات مختلفی وجود دارد است. و از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر(ص) بیان شده است. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا  نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان.


بنابراین با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند.

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.

بنابراین؛ ایام فاطمیه جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از 13 تا 15 جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.

و شاید علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)، 29 روز بوده باشند، حال آنکه د رصورت کامل بودن ماههای قبل، روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

اما در عرف، به دهه دوم جمادی الاول، از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75 روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95 روز، شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود

-------------------------------------------------

 آیت الله مکارم شیرازی به سوال هایی درباره برگزاری مراسم عقد و عروسی، حدود ایام فاطمیه و هم چنین تعبیر سیده النساء العالمین برای حضرت زهرا (س) ، پاسخ گفته اند.

متن این پرسش و پاسخ ها را در ادامه مطلب  بخوانید.


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

اوضاع مسکن و قیمت زمین در روستای مزار

کاریکاتور افزایش قیمت مسکن

کاریکاتور افزایش قیمت مسکن

------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------


نگارش در تاريخ پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

 قلعه ای است در فاصله 12 کیلومتری غرب بشرویه در مجاورت آبی و معروف به آسیاب دهنه بر بالای کوهی به ارتفاع تقریبی 400 متر از سطح زمین بر بالای قلعه ای مخروطی شکل قرار گرفته است و از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقریباً غیر قابل عبوری است و فقط از سمت جنوبی آن راه برای عبور سختی وجود دارد بر بالای قلعه برجهای متعددی وجود دارد به ارتفاع تقریبی 3 الی 4 متر با دیوارهای به هم پیوسته که چند محفظه و اتاقک که به نظر محل جمع آوری آب و نزولات آسمانی و سکونت بوده اطراف آن ساخته شده گرچه آثار باقی مانده از این بنا ناچیز است و تقریباً همه بخشهای آن خراب شده لیکن به واسطه برخورداری  از مصالح مقاوم که از سنگهای تراشیده شده خود محل و ملات مخصوص فراهم آمده دیواره های آن همچنان پابرجا است .


موقعیت آن طوری انتخاب شده که بر تمامی دشت مجاور  مسلط است به طوریکه از فاصله چند کیلومتری آثار آن کاملاً مشهود است در زیر پای ضلع شرقی این کوه زمین بایری است که به نظر زمانی دایر بوده است عده ای اعتقاد دارندکه قبلاً آب بشرویه در این زمین زراعت می شده ولی بعداً چون زمینهای فعلی بشرویه رامناسب تر دیده اند جریان آب را عوض کردند . در مورد سابق تاریخی آن « دو نظر وجود دارد ، یکی قلعه مزبور در عداد سلسله قلاعی است که به همین نام از دوران ساسانی باقی مانده و نمونه هایی از آن در دیگر شهرهای ایران دیده می شود و همگی از نظر بافت بر بالای بلندیها و نقاط صعب العبور قرار دارند و اغلب شیوه بنای مربوط به قبل از اسلام و خصوصاً عهد ساسانی را داشته و بیشتر جنبه تقدس و دفاعی داشته است . بر این اساس این قلعه قدمت هزاران ساله دارد .

برخی اعتقادات محلی نیز این نظریه را تاکیدمی کند من جمله اینکه در دوران های قدیم گبرها در آن زندگی می کرده اند و یا برخی آثار قبر که گفته می شود متعلق به گبرها است . ولی هم اکنون سازمان میراث فرهنگی ، هیچ اطلاعی جز اینکه قلعه مزبور به دوره ساسانی ندارد .نظر ضعیف دیگر مربوط به دوره فعالیت اسماعیلیان در جنوب خراسان به خصوص ناحیه قهستان است و این قلعه احتمالاً در زمره پناهگاههایی است که این فرقه در منطقه تون و طبس   داشته اند و در نیمه قرن هفتم هجری با حمله مغول ویران شد . 

گرچه سبک بنای قلعه با شیوه معماری و موقعیت قلاع اسماعیلی در ایران متفاوت است اما بعید نیست که در دوران نفوذ اسماعیلیان مورد استفاده نیز واقع شده باشد به خصوص که مسیر حرکت و جاده ارتباطی تون به طبس نیز سابقاً از کنار همین محل می گذشته است و از نظر دفاعی شرایط ممتازی داشته است . در مجموع ، در حوزه جغرافیایی بشرویه قلاع زیادی به چشم می خوردکه ازنظرمعماری اختلاف ها و مشابهت هایی با هم دارند بخش عمده آنها در مرکز دهستان بخش بشرویه واقع اند که    می توان آنها را در دودسته جای داد :

1-قلاع بزرگی که در وسط آنها معبر کشی شده و در کنار هر معبر اطاقهای متعددی احداث و فاقد صحن و حیاطند مانند قلعه طرجد .
2- قلاع کوچکتری که اطاقک های آن در چهار ضلع حصار قلعه واقع و چسبیده به دیوار اصلیند و برخوردار از صحن و حیاط وسیع مانند عزیز آباد – گازرگاه رقه – قلعه قدیمی بشرویه مصالح به کار رفته در آنها اغلب خشت و گل بوده است . از میان مجموعه قلعه ها دو قلعه ارسک بر بالای ارتفاعات و در مساحت نسبتاً کمی بنا شده و احتمالاً محل استقرار دیده بان بوده است و بقیه در سطح صاف بنا شده در حال حاضر اکثر قلعه ها یا کاملاً تخریب شده اند .........مانند قلعه نیگنان ، غنی آباد ، بشرویه ، حسین آباد ، اصفاک ، ترجد ، فتح آباد ، میر حسینخان رقه ، و آنچه باقی مانده به محل نگهداری احشام تبدیل شده است مانند، قلعه عزیز آباد – گازارگاه رقه و غیره .
 
 

قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه

نگارش در تاريخ شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

نظر مرجع شما درباره فیس بوک چیست؟

فیس بوک


فیس بوک (Facebook) یک سایت اجتماعی است که توسط سازنده جوان مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) در چهارم فوریه سال 2004 راه اندازی شد.


هرچند مۆسس و گرداننده فیس‌بوک این جوان معرفی شده است، اما شواهد گویای چیز دیگری است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش وب‌سایت اونیون، مارک زوکربرگ ملقب به «ارباب» یکی از عوامل سیا و مدیر «برنامه فیس‌بوک» سیا معرفی شده است. این گزارش همچنین موید آن است که سازمان جاسوسی آمریکا به خاطر کار فوق‌العاده زوکربرگ در پیاده‌سازی برنامه فیس‌بوک، به وی مدال تقدیر اعطا کرده است.

 

همکاری فیس‌بوک با سازمان سیا

با توجه به اظهار نظرات کارشناسان آمریکایی و نیز حتی مقامات سازمان جاسوسی آمریکا سیا، بی‌شک زوکربرگ آلت دست سازمان‌های جاسوسی آمریکا قرار گرفته است تا به کمک وی آنها بتوانند دست به ایجاد نرم‌افزاری برای جمع‌آوری اطلاعات کاملاً شخصی و خصوصی افراد بزنند.

شبکه خبری «فکت زون» نیز به نقل از گزارش وزارت امنیت میهن آمریکا بیان می‌دارد که فیس‌بوک تقریباً جایگزین تمامی برنامه‌های جمع‌آوری اطلاعات سیا از زمان راه‌اندازی آن در سال 2004 شده است.

و در نهایت آن چه هم اکنون بر همگان مبرهن است این است که نظام اقتصادی آمریکا بر پایه سرمایه‌گذاران یهودی برپا گشته و می‌چرخد. با توجه به این که مارک نیز در خانواده‌ای یهودی رشد کرده است، بی‌شک سازمان‌های یهودی و نیز دولت آمریکا نیز در تاسیس چنین شبکه اجتماعی عظیمی نقش داشته‌اند. با در نظر گرفتن اظهارات مقامات سیا مبنی بر اینکه این سازمان از اطلاعات ارزشمند و بی‌شماری که کاربران کشورهای مختلف به صورت رایگان در فیس‌بوک قرار می‌دهند‌ نهایت استفاده را می‌برد، کاملاً مشخص است که دولت و سازمان‌های جاسوسی آمریکا در تاسیس، راه‌اندازی، و مدیریت این شبکه بزرگ اجتماعی نقش بسزایی داشته و دارند.

بعد از این مقدمه کوتاه در مورد این شبکه اجتماعی جهانی نظرات مراجع عظام (دام ظلهم) در این رابطه را برای شما بازگو می کنیم:

سوال: در شبكه‌های مجازی، مثل فیس بوك چه حكمی دارد؟

جواب: به طور كلی استفاده از فضاهای مجازی برای جهات مشروع و صحیح كه موجب فساد عقیده و اخلاق نشود بلكه بتوان از آن در جهت تبلیغ و ترویج معارف دینی استفاده كرد ‌مانعی ندارد بلكه مطلوب است، اما رفتن در سایت‌هایی كه باعث سست‌شدن عقیده و فساد اخلاق و یا ترویج باطل باشد، حرام است.

مۆمنین باید در چنین فضاهایی كه افراد با اهداف متعددی فعالیت می‌كنند و اندیشه‌های گمراه‌كننده خود را تبلیغ و ترویج می‌نمایند، با همین وسائل و همین فضا، به شبهات آن‌ها پاسخ دهند و احكام اسلام و معارف اهل بیت علیهم‌ السلام را به همگان، ابلاغ نمایند و در این خصوص از علماء ‌اعلام و اهل تخصص در كلام كمك بگیرند.

آیة الله خامنه ای(دام ظله)

 سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعى ندارد.

موفق و مؤید باشید.

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظله)

 

سوال: استفاده و بازدید وهمچنین عضویت در شبکه های مجازی مثل فیس بوک چه حکمی دارد؟

 جواب: چنانچه بر خلاف قوانین ومقررات باشد و مفسده داشته باشد جایز نیست.

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظله)

 

سوال: با توجه به این که وب سایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟

جواب: به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست و الا مانعى ندارد.


نگارش در تاريخ چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
untitled.jpg


روستای مزار نیز همانند بسیاری از روستاهای حاشیه کویر برای تامین آب مورد نیاز خود از منابع بسیاری استفاده می کرده  که به آن اشاره می شود.


1- قنات کاریز کر که از بالای روستا و حوالی علمدار مادر چاه آن شروع شده و در نزدیک مسجد  وارد حوض شده و سر ریز آن در روستا و سرکوچه جاری می شده است .

2- قنات مجینگو که هنوز هم آب شرب روستا را تامین می کند و در قدیم در یک جوی آب 2 کیلومتری و در یک مسیر جالب وارد روستا شده و برای خرمنا و گل مندو  و... استفاده می شده است .


3- کال های روستا که محل جمع شدن آب باران و چشمه های فصلی بوده است


4-قنات های اطراف روستا مثل درگز ومخلیدی و...
نگارش در تاريخ شنبه نهم آذر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
http://static1.cloob.com//public/user_data/album_photo/1549/4646594-b.jpg
نگارش در تاريخ شنبه هجدهم آبان ۱۳۹۲ توسط پیام اصف


سلام بر محرم (تاپیک جامع ماه محرم )های غیرحسینی!

هر ساله در ایام محرم و صفر، عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) سعی می کنند به شایسته ترین شکل ممکن برای این امام مظلوم عزاداری کنند. در این میان، در تعداد محدودی از مجالس عزاداری کارهایی انجام می شود که با آیین عزاداری امام حسین(ع) مغایرت دارد؛ لذا با توجه به اهمیت عزاداری در این ایام و نقش آن در حفظ و بقای دین و اینکه به گفته امام خمینی(ره): «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.» در این مقال با هدف آسیب زدایی از مجالس عزاداری، به آسیب شناسی عزاداری محرم و صفر پرداخته می شود. در زیر به برخی از این آسیب ها توجه کنید.

غلوگویی

برخی مداحان عباراتی را به کار می برند که به طور ناخواسته باعث ضربه به دستگاه امام حسین(ع) می شود. مثلاً می گویند امام حسین(ع) در روز عاشورا ۶۰۰ هزار نفر را به درک واصل کرد. امام باقر(ع) می فرماید: «زیاده روان بدترین مردمند، جوانان را به فساد می کشند، عظمت خدا را کوچک نشان می دهند، برای بندگان خدا جایگاه ربوبیت ادعا می کنند و از یهودیان، مسیحیان، مجوسان و مشرکان بدترند.»(۱) غلو گویی در مداحی و مرثیه خوانی سبب می شود که تصویری مخدوش و غیرواقعی و غیرمنطقی از ائمه اطهار(علیهم السلام) ارائه شود.

دروغ گویی در مداحی

آفت دیگر، دروغ است. برخی به غلو کردن اکتفا نمی کنند و علناً دروغ را نیز وارد مداحی می کنند. دروغ گویی معمولاً برای گرفتن اشک از مخاطب صورت می گیرد؛ متأسفانه برخی مداحان به دروغ گویی در مرثیه خوانی عادت کرده اند و عدم برخورد با آنها باعث شده که دست از این اقدام ناشایست بر ندارند، اما بعضی ازاین دروغ ها طوری است که هر کسی با شنیدنش پی به دروغ بودن آن می برد؛ اما برخی دیگر را به راحتی نمی توان به کذب بودن شان پی برد. البته به یاد داشته باشیم که هر موضوعی که ما نخوانده و یا نشنیده باشیم دلیل بر دروغ بودن آن نیست، لذا مردم باید با تأمل با این قضیه برخورد کنند.

مداحانی که سواد مداحی ندارند

آسیب دیگر اینکه مداحان بسیاری از مجالس، صرفاً به خاطر داشتن صدای خوش، به مداحی می پردازند و از حداقل سواد مداحی نیز بی بهره اند. این مداحان صرفاً با تقلید از سی دی های مداحان مطرح کشور مجالس شان را اداره می کنند و هیچ نوآوری در کارشان ندارند. از آنجایی که یک مداح باید در زمینه های مختلف مانند: مقتل خوانی، تاریخ اسلام، حفظ شعر و … تبحر داشته باشد، لذا عدم آشنایی او با این موارد باعث آسیب جدی به این مجالس می شود حجت الاسلام کاظم صدیقی در دیداری که چند سال قبل با مداحان در هیئت رزمندگان داشت در این باره فرمودند: «توقع دستگاه امام حسین(ع) از تک تک شما این است که اهل مطالعه شوید، فرهیخته شوید، با محکمات آشنا شوید و شنیده های خود را به قرآن و احادیث عرضه کنید. اگر تطابق داشت بگویید و اگر تطابق نداشت، نگویید.»(۲) لذا مداحان باید از طرق مختلف آموزش های لازم را در زمینه اصول مداحی کسب کنند.

امرار معاش از طریق مداحی

در حالی که اغلب مداحان شغل شان مداحی نیست و از راه دیگری امرار معاش می کنند، متأسفانه شاهد هستیم که برخی مداحی را وسیله ای برای امرار معاش قرار داده و با دریافت قیمت های بالا مداحی می کنند. این رفتار کاسبکارانه با مداحی، سبب آسیب به مجالس عزاداری می شود. برخی از اساتید مداحی نه تنها مداحان را از گرفتن پول در ازای مداحی کردن منع می کنند، بلکه به شاگردان شان می گویند که از مردم انتظار صله نداشته باشید و در صورتی که در مجلسی به شما پولی داده شد از شمردن آن خودداری کنید، چرا که شمردن مبلغ هدیه داده شده باعث می شود که خدای ناکرده مداح، در دام شیطان بیفتد و از لحاظ کیفیت اجرا، بین مجالس مختلف، فرق بگذارد، به طوری که در مجلسی که پول بیشتری به او داده شده بهتر بخواند.

زمان طولانی مجلس عزاداری

در برخی مجالس مشاهده می شود که قبل از خواندن مداح هیئت، مداحی دیگر به طور مفصل مداحی می کند و بعد از او نوبت مداح اصلی می شود که او نیز بدون رعایت زمان تا جایی که نفس دارد مداحی می کند. شاید برای مریدان یک مداح گذر زمان احساس نشود ولی بدون شک طولانی کردن جلسه باعث دلزدگی مخاطبان این جلسات، به خصوص جوانان می شود، لذا مداحان باید برای وقت مخاطبان اهمیت زیادی قائل شوند و زمان جلسه را طولانی نکنند. البته اگر مریدان آنها خواستار طولانی شدن جلسه هستند، مداحان می توانند در زمان معقول جلسه را رسماً پایان دهند و بعد اعلام کنند که جلسه تمام شده و هر کسی مایل است می تواند جلسه را ترک کند و بقیه نیز به ادامه مراسم توجه کنند.

خواب محوری

معمولاً در مجالس عزاداری، از حضرت مهدی(عج) با اشعار قوی و روایات مستند یاد می شود، اما گاهی مشاهده می شود که بعضی از مداحان در این مجالس از ملاقات برخی با امام زمان(ع) درعالم رویا داستان سرایی هایی می کنند که اکثراً بدون سند و مدرک است. به راستی وقتی که «۳۵۰ آیه و بیش از دو هزار روایت ازمعصومین(علیهم السلام) و بیش از ۵۰۰ روایت از پیغمبر اکرم(ص) در مورد ویژگی های حضرت مهدی (عج)»(۳) وجود دارد چه نیازی به مطرح کردن داستان هایی درباره ملاقات با امام زمان(عج) در عالم رویا وجود دارد. در هر حال ورود خواب، مکاشفات در معارف اسلامی به عنوان یک مبنا موجب طرح سست این معارف اسلامی می شود و از آن جایی که خواب حجت شرعیه نیست، بیان خواب و رویا نه تنها خدمت به امام زمان(عج) نیست، بلکه ضربه به اعتقادات مقدس شیعه است.

ارائه تصویر یک بعدی از زندگی امام حسین(ع)

از دیگر آسیب ها، مطرح کردن یک بعدی زندگی امام حسین(ع) است، به این معنا که یا فقط به بعد ملکوتی این امام بزرگوار توجه می شود و یا اینکه فقط به بعد مادی او پرداخته می شود، این در حالی است که ائمه اطهار(علیهم السلام) یک جنبه ملکوتی و یک بعد ملکی و زمینی داند. مداحان باید در مجالس عزاداری هر دو بعد را مطرح کنند و همواره بر بعد دوم تأکید بیشتری داشته باشند، چرا که ائمه اطهار(علیهم السلام) الگوی زندگی ما هستند و بیان بعد مادی آنها گره گشا خواهد بود.

جدا کردن دین از سیاست

در برخی مجالس با این تحلیل که «ما نوکر امام حسین(ع) هستیم و کاری به سیاست نداریم» از رهبری و امام و شهدا سخنی به میان نمی آید، این در حالی است که در مجالس عزاداری که توسط امامان معصوم برگزار می شد، سعی می شد با توجه به شرایط جامعه علاوه بر بعد عبادی به بعد سیاسی عزاداری نیز پرداخته شود. حجت الاسلام خاتمی در این باره می گوید: «در برخی مجالس اعلام می شود که کسی حق ندارد اسم امام، انقلاب و ولایت فقیه را بیاورد، در این مورد علی رغم اینکه معتقد به جار و جنجال سیاسی نیستیم ولی بر این باوریم که انقلاب بزرگ اسلامی را اهل بیت(علیهم السلام) در کشور ما زنده و به برکت دفاع مقدس رشد کرد.»(۴) به راستی چه طور می توان سیاست را از مجالس مداحی جدا کرد وقتی در زیارت عاشورا سیاسی ترین عبارات را بر زبان جاری می کنیم و می خوانیم «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم و ولی لمن والاکم و عدو لمن عاداکم». امام خمینی(ره) می فرمایند: «ما ملت گریه سیاسی هستیم. ما ملتی هستیم که با همین اشک ها سیل جریان می دهیم و سرهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است، خرد می کنیم.» (صحیفه نور،ج۱۳، ص۳۲۷)

بدون شک اگر شیعیان فقط به خاطر ثواب و بعد عبادی عزاداری کنند انگیزه آنان برای ایستادگی در برابر ستمگران کم خواهد شد.

مطالب ذلت آمیز

در حالی که امام حسین(ع) به هیچ عنوان زیر بار ذلت نرفتند، چرا که ذلت با سیره اهل بیت(علیهم السلام) سازگار نیست بعضی از مداحان با به کار بردن کلماتی ذلت آمیز که از ساحت اهل بیت(علیهم السلام) به دور است از آنها یاد می کنند که با این کارشان به صورت خواسته یا ناخواسته باعث ضربه به دستگاه اهل بیت(علیهم السلام) می شوند.

دعوت عزاداران به خودزنی

برخی عزاداران موقع شنیدن مداحی و مرثیه از شدت ناراحتی خودزنی می کنند که این کار در برخی مواقع با تشویق بعضی مداحان همراه است، به طوری که مداح از اطرافیان می خواهد که شخصی را که در حال آسیب رساندن به خود است را رها کنند تا بتواند خودش را بیشتر بزند. این کار مداح شاید باعث افزایش شور مجلس شود ولی در عوض تأثیر منفی را در این مجالس به جای می گذارد.

برهنه شدن

برهنه شدن در مجالس کار پسندیده ای نیست و به خصوص در زمان حاضر نباید انجام شود، چرا که با توجه به فیلم برداری که از این جلسات صورت می گیرد، دشمن از این تصاویر برای مخدوش کردن تصویر شیعه در بین مردم دنیا استفاده می کند. جالب است که در بعضی از مجالس گستاخانه از مردم خواسته می شود که اگر برای سینه زنی برهنه نمی شوند باید مجلس را ترک کنند!!

بی توجهی به نماز اول وقت

در حالی که امام حسین(ع) در روز عاشورا در زیر باران تیر دشمن هم نماز را اقامه کرد، در برخی مجالس مشاهده می شود که در هنگام نماز، جلسه عزا برپاست و توجهی به نماز اول وقت نمی شود. بدون تردید نخواندن نماز اول وقت به خاطر عزاداری برای سید و سالار شهیدان مورد رضایت خدا و امام حسین(ع) نیست. چرا که نماز ستون دین است. لذا باید برنامه عزاداری طوری تنظیم شود که خللی به اقامه نماز اول وقت وارد نسازد.

مراسم عزاداری، بدون سخنرانی

یکی دیگر از آسیب ها، اجرای مراسم بدون حضور سخنران است. از آنجایی که سخنران شعور مخاطب را تقویت می کند و مداح هم شور حسینی را بالا می برد، لذا اگر صرفاً به شور پرداخته شود مجالس به انحراف کشیده خواهند شد پس شایسته است که به هیچ عنوان سخنرانی از مجالس عزا حذف نشود. و این دو (مداحی و سخنرانی) همواره در کنار هم قرار گیرند.

مکشوف خوانی

بعضی از مداحان برای گریاندن مردم اقدام به مکشوف خوانی می کنند و روضه هایی را می خوانند که بسیار سخت و سنگین است. توصیه اساتید مداحی این است که مداحان به جز در موارد خاص، همواره با زبان شعر و کنایه مداحی کنند و از خواندن روضه های سنگین خودداری کنند.

¤ بیان زبان حال دور از شأن اهل بیت برخی مداحال زبان حال هایی می خوانند که در شأن مقام و منزلت اهل بیت(علیهم السلام) نیست، زبان حال خواندن به این معناست که مداح خود را به جای اولیای دین قرار داده و تشخیص می دهد که حال اهل بیت(علیهم السلام) در آن لحظه مصیبت چطور بوده است! سپس جزئیات آن را برای عزاداران شرح می دهد. بیان زبان حال باید با توجه به مقام اهل بیت باشد و اگر حالت مردم عادی هنگام مصیبت، جزع و فزع کردن است به این معنا نیست که حال اهل بیت(علیهم السلام) هم موقع مصیبت به این شکل است چرا که آنان الگوی بشریت هستند لذا مداحان هیچ وقت نباید در بیان زبان حال، اهل بیت(علیهم السلام) را با افراد عادی جامعه مقایسه کنند. بلکه باید زبان حال گویی را با توجه به مقام و منزلت اهل بیت(علیهم السلام) انجام دهند.

پاک شدن تمام گناهان با شرکت در مراسم عزاداری

بعضاً در مجالس عزاداری گفته می شود که هر کسی در طول سال هر گناهی مرتکب شود تنها با شرکت در مراسم عزاداری همه گناهانش بخشوده می شوند، البته شرکت در مراسم عزاداری ثواب زیادی دارد ولی حضور در این مراسم باعث از بین رفتن همه گناهان نخواهد شد، لذا این قبیل سخنان احساسی که هیچ پایه ای ندارند، باعث تضعیف دستگاه اهل بیت(علیهم السلام) خواهد شد.

نگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

انواع آدم هـا و شخصیت ها !!انواع آدم هــا


آدمهای مایع

شکل پذیرانِ سیال
در جام های رنگارنگ و دلفریب
مظروفِ ظرفهای ِ آنچه دیگران گفته اند
عوض میشوند، تغییر میکنند و شکلی نو می پذیرند
مهربانانی بی ادعا
دوستانی بی اعتراض
مریدانی بی پرسش ِ چرا
آدم هایی همیشه در آغاز ...

آدمهای جامد

شکل گرفتگان ِ بی انعطاف
قالبی برای تولید نمونه های مشابه
تغییر نمیکنند، فرسوده میشوند و صیقلی
همراهانی تا انتها
باور پذیرانی که خود باور میشوند
آدم هایی همیشه در پایان ...

آدمهای گاز

همه جایی ها و هیچ جایی ها
ظرف را پر میکنند و از ظرف سر میروند، بیرون و درون
تابع ِ اصل ناپایداری
تک رو هایی بی افسار
نظام ناپذیران ِ رها
بی شکل و بی تکلیف
خود را نفس میکشند
آدمهایی همیشه در ادامه ...


انواع آدم هـا و شخصیت ها !!


اینکه گفته شد تقسیم بندی ذاتی آدم ها بود ؛ ولی از نظر اخلاقی آدم ها به سه دسته اند.
آدم های بزرگ، متوسط و كوچك که در مواردی بسیار بی شباهت به یکدیگرند!


آدم های بزرگ درباره ایده ها سخن می گویند
آدم های متوسط درباره چیزها سخن می گویند
آدم های كوچك پشت سر دیگران سخن می گویند

آدم های بزرگ درد دیگران را دارند
آدم های متوسط درد خودشان را دارند
آدم های كوچك بطورکلی بی دردند

آدم های بزرگ عظمت دیگران را می بینند
آدم های متوسط به دنبال عظمت خود هستند
آدم های كوچك عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند

آدم های بزرگ به دنبال طرح پرسش های بی پاسخ هستند
آدم های متوسط پرسش هائی می پرسند كه پاسخ دارد
آدم های كوچك می پندارند پاسخ همه پرسش ها را می دانند

آدم های بزرگ به دنبال كسب حكمت هستند
آدم های متوسط به دنبال كسب دانش هستند
آدم های كوچك به دنبال كسب سواد هستند

آدم های بزرگ سكوت را برای سخن گفتن بموقع برمی گزینند
آدم های متوسط گاه سكوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند
آدم های كوچك با سخن گفتن بسیار، فرصت سكوت را از خود می گیرند

آدم های بزرگ به دنبال خلق مسئله هستند
آدم های متوسط به دنبال حل مسئله هستند
آدم های كوچك اصلا مسئله ای برای حل و فصل ندارند


انواع آدم هـا و شخصیت ها !!


  علی شریعتی با تقسیم بندی آدم ها به چهار دسته در مورد آنها اینگونه سخن می گوید :

دسته اول :

آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم نیستند

عمده آدم‌ها. حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آن‌هاست که قابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

دسته دوم :

آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هم نیستند

مردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هویت شان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصیت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آیند. مرده و زنده‌شان یکی است.

دسته سوم :

آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم هستند

آدم‌های معتبر و با شخصیت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثیرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.

دسته چهارم :

آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هم هستند


شگفت‌انگیزترین آدم‌ها. در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم، اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک می‌کنیم. باز می‌شناسیم. می‌فهمیم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما همیشه عاشق این آدم‌ها هستیم. هزار حرف داریم برایشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود. سکوت می‌کنیم و غرقه در حضور آنان مست می‌شویم و درست در زمانی که می‌روند یادمان می‌آید که چه حرف‌ها داشتیم و نگفتیم. شاید تعداد این‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.

انواع آدم هـا و شخصیت ها !!

و چه زیبا آدمیت از زبان سعدی شیرین سخن هم چنین بیان شده که :

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اگر آدمی به چشمست و دهان و گوش و بینی
چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

به حقیقت آدمی باش وگرنه مرغ باشد
که همین سخن بگوید به زبان آدمیت

اگر این درنده خویی ز طبیعتت بمیرد
همه عمر زنده باشی به روان آدمیت

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند
بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

طیران مرغ دیدی تو ز پای بند شهوت
بدر آی تا ببینی طیران آدمیت

نه بیان فضل کردم که نصیحت تو گفتم
هم از آدمی شنیدیم بیان آدمیت


راستی ؛
به خودمون بیائیم و قدری تامل کنیم که :
ما از کدام دسته آدم ها هستیم ؟!

نگارش در تاريخ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
افسران - مقاومت....
نگارش در تاريخ دوشنبه یکم مهر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
متأسفانه بسیاری از مردم برای شادی کردن در جشن عروسی، مرتکب گناهانی چون استفاده از موسیقی حرام،شرابخواری اختلاط زن و مرد، پوشش نامناسب، مزاحمت برای دیگران، اسراف، چشم و هم چشمی، فخر فروشی به یکدیگر، پوشیدن لباس های گران قیمت و برگزاری مجالس پرهزینه، تمسخر دیگران، بی توجهی به واجباتی چون نماز و امثال آن می شوند، غافل از این که شادی واقعی و لذت و خوشی زندگی به دست خداست و هیچ گاه با گناه و معصیت نمی توان به عمق شادی رسید. گاهی دیده می شود عده ای برای این کارها عذر و بهانه می آورند که یک شب است و یک شب هزار شب نمی شود و در عروسی باید شاد بود و از این قبیل بهانه های غیر قابل توجیه، در حالی که نتیجه این گونه برنامه ها این است که زندگی با گناه و معصیت خدا شروع شود و برکت از زندگی شان برود،
 در صورتی که در روایات آمده، در مجلس عروسی مؤمن، فرشتگان نازل می شوند و رحمت خدا را با خود می آورند. حال برای این که مجالس خوبی در عروسی ها داشته باشیم که هم مملو از شادی و سرور باشد و هم گناه و معصیت نداشته باشد و هم خانواده و فامیل راضی باشند نکات زیر را پیشنهاد می کنیم:

1. باید سعی شود اهمیت این موضوع به اعضای خانواده خصوصا والدین و خواهران و برادران عروس و داماد تفهیم شود و نیز این که عروس و داماد حق دارند طبق نظر خودشان مجلس عروسی را برگزار کنند. البته این مطلب باید با لطافت و در عین حال قاطعانه بیان شود و تا جایی که ممکن است کسی رنجیده خاطر نگردد. برای این ممکن است لازم باشد ماه ها زمینه سازی شود و با آنها صحبت شود.

2. ب
رای این که بتوانیم یک فرهنگ و عادت بد را تغییر دهیم، لازم است جانشین مناسبی برای آن در نظر بگیریم. شما نیز اگر نمی خواهید با گناه و معصیت مجلس عروسی را شاد کنید، باید به جای آن از برنامه های مجاز استفاده کنید.یا سفرهای زیارتی یا یکی از روش هایی که تجربه شده و بسیار هم موفق بود، استفاده از مداحان مذهبی و هنرمندانی است که به وسیله خواندن اشعار شادی بخش و گفتن لطیفه های مناسب مجلس را شاد می کنند. 
3. بهتر است مجالس عروسی را در مناسبت های مذهبی و جشن های مذهبی مثل میلاد ائمه یا اعیاد مذهبی برگزار کنیم و در ضمن به تناسب این شب ها اشعار خاص آن هم خوانده شود.

4. اگر به کلی نمی توانید مجلس را اسلامی برگزار کنید، حداقل جلوی بعضی گناهان را بگیرید، مثلا سعی شود مجلس مردانه از زنانه کاملا مجزا باشد و هیچ مردی به مجلس زنان راه پیدا نکند و...... حداقل این که صاحبان مراسم  تلاششان را برای جلویگری از گناه بکنند تا اگر هم معصیتی صورت گرفت به حساب آنها نباشد.


برگرفته از پرسمان
 
---------------------------------
سـؤال: با تـوجه بـه تـرويج مـوسيقي از طـرف بعضي مراکز فرهنگي، برخي مي گويند: غنا حرام است و موسيقي اشکال ندارد، لطفاً فرق بين غنا و موسيقي را بيان فرماييد و برخي مي گويند: موسيقي اصيل و سنتي اشکال ندارد لطفاً نظرتان را بفرماييد.

حضرت آيه الله خامنه اي:

غنا خوانندگي مطرب و ملهي متناسب با مجالس عيش و نوش است و موسيقي نوازندگي با همان اوصاف است و در حکم با هم فرقي ندارند و هر دو حرام است.

حضرت آيه الله تبريزي:

غنا (آوازه خواني مناسب مجالس خوشگذراني که در مضمون باطل باشد) و گوش دادن به آن حرام است و بنابر احتياط واجب بايد از مطلق خواندني که با ترجيع صوت (چهچه) است ولو در مضمون باطل نباشد اجتناب نمود و نيز موسيقي لهوي (نواختن با آلات مخصوصه که مناسب خوشگذراني باشد) و گوش دادن به آن حرام است. موسيقي اي که مناسب خوشگذراني باشد حرام است و بين انواع آن فرقي نيست چه سنّتي باشد يا غير آن.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني:

غنا آوازي است که در آن صدا را در گلو مي گردانند که به زبان عرفي چهچه مي گويند و طرب انگيز هم باشد و مناسب مجالس لهو و لعب هم باشد که اين حرام است و موسيقي به يک تعريف، ترکيب اصوات است به نحوي که خوش آيند باشد. لذا اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است. (جامع المسائل)

حضرت آيه الله مکارم شيرازي:

کليه ي صداها و آهنگ هاي مناسب مجالس لهو و فساد، حرام است و تشخيص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:

غنا عبارت از آوازي است که مشتمل بر ترجيع و صوت و طرب انگيز و مناسب با مجالس طرب باشد و موسيقي گاه بر غنا و گاه بر آلات مختلف موسيقي مانند تار، سنتور، دف و غيره اطلاق مي شود.

موسيقي را اگر به همان معناي غنا و آوازها و سازها و بکار گرفتن آنها بدانيم، فراگرفتن موسيقي که از قديم الايّام بين اهل لهو و بزم متداول بود و در کشورها و مناطق مختلف انواعي از آن بکار برده مي شده و مي شود همه حرام است. (جامع الاحکام)

 

استماع موسيقي

سؤال: حکم استماع موسيقي هاي صدا و سيما يا اداره ارشاد، ساخت و تعليم و خريد و فروش ابزارآلات موسيقي چيست؟

حضرت آيه الله خامنه اي:

هرگـونه نوازندگـي مطـرب لهـوي که متناسب با مجالس عيش و نوش باشد حرام است.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني:

موسيقي اگر مطرب و مهيّج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غير اين صورت مانعي ندارد و مرکز پخش تأثيري در حکم ندارد.

حضرت آيه الله بهجت:

اگر موسيقي مطرب باشد استماع و خريد و فروش آن حرام است.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:

آنچه در عرف مردم موسيقي مي دانند استماع آن و ساخت و تعليم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.

حضرت آيه الله مکارم شيرازي:

کليه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است حرام و غير آن حلال است و تشخيص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.

حضرت آيه الله تبريزي:

گوش دادن به موسيقي لهوي که مناسب مجالس خوشگذراني مي باشد جايز نيست و همچنين ساخت و تعليم و خريد و فروش ابزارآلات موسيقي لهوي جايز نيست.

حضرت آيه الله سيستاني:

اگر موسيقي مناسب مجالس لهو و عياشي نباشد حرام نيست.

 

شرکت در مجالس موسيقي

سؤال: شرکت کردن در مجالس جشن و عروسي که در آن برنامه هاي موسيقي اجرا مي شود چگونه است؟

حضرت آيه الله خامنه اي:

شرکت در اين گونه مجالس در صورتي که تأييد و يا تشويق گناهکار باشد حرام است.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني:

شرکت در مجالس لهو و لعب جايز نيست.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:

جايز نيست.

حضرت آيه الله بهجت:

اگر موسيقي مطرب است شرکت جايز نيست.

حضرت آيه الله مکارم شيرازي:

شرکت در مجلس گناه جايز نيست.

حضرت آيه الله تبريزي:

گوش دادن به موسيقي لهوي ولو در مجالس عروسي جايز نيست.

حضرت آيه الله سيستاني:

اگر موسيقي مناسب مجالس لهو و عياشي است شرکت کردن جايز نيست.

 

شرکت در مجالس حرام

سؤال: شرکت در عروسي ها و مجالسي که محرم و نامحرم مختلط هستند چه صورت دارد؟ و اجازه دادن والدين فرزندانشان را جهت شرکت در اين گونه محافل چگونه است؟

حضرت آيه الله بهجت:

بـا فـرض اشتمال بر حرام يا مفسده بايد اجتناب شود و اختلاط زن و مرد هم جايز نيست.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني:

حرام است.

حضرت آيه الله سيستاني:

اگر به نحوي است که موجب مفسده و يا ارتکاب گناه است جايز نيست.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني:

جايز نيست و بايد آنها را منع نمود.

حضرت آيه الله تبريزي:

چنانچه اختلاط مرد و زن نامحرم همراه ارتکاب محرّمي باشد يا سبب تحريک شهوت بر حرام گردد جايز نيست و بايد والدين فرزندانشان را منع کنند تا در اين گونه اختلاط ها شرکت نکنند.

حضرت آيه الله مکارم شيرازي: در فرض مسأله که مجلس به صورت مجلس گناه درآمده و مجلس سالم اسلامي نيست، شرکت در آن حرام است.

ادامه----


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ توسط پیام اصف


گفتم: چيزي بخواه 

گفت: شرمنده ‏ام .
يک سال است چيزي نگفته ‏ام .
گفتم: براي عاطفه‏ اي که در ما مرده است
رحم‏ الله من يقرء الفاتحة مع‏ الصلوات!
گفتم: چيزي بخوان .
گفت: رويم سياه،
آخر مي‏داني که . . .
گفتم: مي‏دانم، خشکسالي است
اما در کيف‏ هاي سامسونت هم
يک خروار مضمون ناب خفته است . . . .
شاعران پروازي
هتل بازي
آدم هاي از خود راضي
دکه‏ هاي سکه‏ سازي!
اصلا مردم حق دارند کاسه انوري را بر سرتان خرد کنند .
کارمندان هنر فقط گزارش کار پر مي‏ کنند .
وقتي تابوت عاطفه بر زمين مانده بود،
جمعي به جيغ بنفش مي ‏انديشيدند
و براي کشف زوزه صورتي
هفت مرتبه اليوت و اکتاويوپاز را ورق مي‏زدند
چقدر وقت ما صرف آدامس ‏هاي بادکنکي شد .
بعضي شعرهايشان را
به مينا و آيدا و سوزي تقديم مي‏کردند .
احمق‏ ترها براي گرفتن نوبل
به شبکه‏ هاي بي‏ بي‏ سي و واشنگتن دخيل مي‏ بستند . . . .
مي‏ترسم روزي به‏ نام تمدن
به گردن بعضي زنگوله بياندازند!

مي‏ترسم شلوارهاي جين و چارلي، کار دستمان بدهد
و شکلات‏ هاي انگليسي دهانمان را ببندد .
گاوهاي چشم‏ چران، آزادانه در خيابان مي‏ چرند
پسرخوانده‏ هاي مايکل جکسون به دانشگاه مي‏ روند .
اينشتين بي‏ خوابگاه مي‏ماند .
ديوار مسافرخانه‏ هاي ناصرخسرو
فرمول نسبيت را از بر مي‏کند
با اين همه در دانشگاه ما
يک استاد ننر پاپيون مي‏زند
و فرانسه صحبت مي‏کند .
شعراي سبک قصيده و عينک
براي اهل قبور شعر مي‏خوانند .
بوفالوهاي آمريکا خليج‏ فارس را شخم مي‏ زنند .
برادرم با پوتين‏ هاي کهنه سربازيش
بسيج مي‏ شود
مادرم آب و آيينه و قرآن را مي‏ آورد
پدرم "فالله خير حافظا" را مي‏ خواند
اما بعضي خاطرشان جمع است
که ناوگان آمريکا
به استخرهاي سرپوشيده‏ شان کاري ندارد . . . .
شرکت‏هاي ثبت‏ نشده،
سياست‏ بازان لرد مستضعف،
جيب‏ برهاي با جواز،
جيب‏ برهاي بي‏جواز،
مقاطعه‏ کاران خيابان زعفرانيه
شرکت صادرات زعفران
شرکت صادرات فرش . . .
خجالت هم چيز نايابي‏ ست
حتما بايد مساله جنگ بماند براي بعد از جنگ
سياست‏ بازان باز سرگيجه گرفته‏ اند

باند ارتشاء
باند زنا
اصلا گور پدر مال دنيا
رياضت‏ کش به ويلايي بسازد!
اصلا با اين طرح چطوريد؟
جان دادن از ما،
طرح اقتصادي از شما ! . . .
بيا به آفتابي نهج‏ البلاغه برگرديم
چرا نهج‏ البلاغه را جدي نمي‏ گيريم؟
مولا ويلا نداشت
معاويه کاخ سبز داشت

پيامبر به شکمش سنگ مي‏ بست
امام سيب‏ زميني مي‏خورد
البته به شما توهين نشود
بعضي براي جنگ شعار مي دهند
و خودشان از جاده شمال به جبهه مي روند.
پيش از آنکه بر من حد تهمت جاري کنيد
من بر خويشتن حد وجدان جاري کرده‏ ام
من دو شاهد عادل دارم:
قرآن و نهج‏ البلاغه .
من چاپلوس نيستم
تملق نمي‏گويم
اما قدر امام را مي‏دانم
بياييد قدر مردم را بدانيم
بياييد مثل مولا با مردم همدردي کنيم
بياييد امام را اذيت نکنيم
بياييد امام را نصيحت نکنيم .
اردوگاه هاي فلسطيني را نگاه کن
ابوالفضل با مشک تشنه برمي‏گردد .
صداي گريه رقيه را مي‏ شنوي؟
گورباچف و ريگان هم کانديد صلح نوبل شده‏ اند .
قرآن فهد زيباتر از قرآن قابوس چاپ مي‏ شود
عرفات شلوار اسرائيلي مي‏پوشد
اما سازمان ملل هنوز جلسه تشکيل نداده است
تا به علي‏ اصغر شير خشک برسد
علي‏ اصغر بايد تا ماه آينده صبر کند .
راستي ياد شهيدان بيت‏ المقدس به‏ خير!

جهان‏ آرا که بود؟
حاج‏ همت که بود؟
حاج‏ عباس از دنيا يک قرآن جيبي داشت .
شهيد خرازي
شهيد نوري
سرداران بي‏ دست
شهيدان گمنام
بي‏ يادنامه
بي‏ سنگ قبر .
عاصمي پودر شد
يوسف نوشته بود:
"خدايا، يوسف هم شهيد مي‏ شود
او را بيامرز . "
اسماعيل وصيت کرد روي قبرش بنويسد:
"پر کاهي تقديم به آستان الهي . "
امسال هيچ شاعري با حلق اسماعيل هم صدا نشد
راستي شماره قطعه شهدا چند بود؟!
اين روزها مردم را با هوشيار و بيدار خواب مي‏ کنند!
خنده و چشم‏ بندي
شوهاي تالار وحدت
هنرمندان فخرفروش
خدا کند روايت فتح را فراموش نکنيم .
امسال در جلوي امجديه کوررنگي بيداد مي‏ کرد
امسال همه‏ چيز را
يا آبي ديديم يا قرمز .
امسال هم انصاف هاي ما حسابي چرت زد
امسال وجدان هاي ما آنفولانزا گرفت
امسال تاکسي‏ ها به پاهاي قطع شده
با دنده چهار احترام گذاشتند .
چرا بايد از زير روسري‏هاي ژرژت
رشته‏هاي جهنم شعله بکشد
مگر اينجا الجزاير است
امسال در خيابان ولي‏عصر
هيچ‏ کس مثل خود آقا غريب نبود!
يک روز يک کراواتي سرمايه‏ دار
با بنز قهوه‏ اي‏ اش از جلوي پايم ويراژ داد
و به عباي وصله‏ دارم وصله‏ هاي عوضي چسباند .
ديشب جلوي ميهمانم تخم‏ مرغ آب‏ پز گذاشتم
ديشب مادرم با چاي و کشمش سر کرد .
او قلبش براي انقلاب مي‏ تپد
اما وسعش نمي‏ رسد يک نوار قلب بگيرد

و من مي‏دانم که نوار قلب هم
همه منحني‏ هاي دردش را نشان نمي‏ دهد .
مادرم دفترچه خدمات درماني ندارد
و هميشه ابوالفضل به دادش مي‏ رسد
او براي شهيدان اشک مي‏ ريزد
حلوا مي‏ پزد
و به ما ياد مي‏ دهد که چگونه شب هاي جمعه
با چهار قاشق حلواي نذري سير شويم .
او قبر شهيدان را با دست مي‏ شويد،
بوي فقر و غربت
تمام پرچم‏ هاي سبز و سرخ را به بوسه مي‏ گيرد .
وقتي باد چادر وصله‏ دارش را تکان مي‏ دهد
او يک شب خواب خيمه‏ هاي امام حسين (ع) را ديد
خواب زينب را
خواب رقيه را
و فردايش مرا به آقا سپرد و روانه کرد
يک‏بار هم در خواب
آينده سبز برادرم را ديد
و فردا وقتي خوابش را تعريف مي‏ کرد
مارش حمله مي‏زدند .
او نمي‏داند کاديلاک چه جانوري ست
و داخل هواپيما چه شکلي‏ ست
اما خوب مي‏داند
که شمشير امام حسين (ع) از طلا نبوده است
و امام زمان در جزيره خضرا نيست .
او قلبش براي انقلاب مي‏ تپد
و هر شب دعا مي‏کند که پيروزي با امام باشد .
و آقا بيايد .

علیرضا قزوه

نگارش در تاريخ دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

ساده ترين راه شناخت جهت ها توجه به محل طلوع و غروب آفتاب است.

 طبق قرارداد سمتي كه خورشيد طلوع مي كند خاور يا مشرق و مقابل آن را كه محل غروب آفتاب است باختر يا مغرب گويند.

 روشهاي جهت يابي

الف – در روز

•بوسيله ساعت مچي و خورشيد

•بوسيله سايه چوب

ب – در شب

•بوسيله ستاره قطبي

•بوسيله هلال ماه

 

به وسيله ساعت مچي و خورشيد

•در هنگام روز ساعت را به طور افقي بگيريد.

•عقربه ساعت شمار را به طرف خورشيد اشاره دهيد.

•نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار و علامت ساعت دوازده جنوب را نشان خواهد داد.

 به وسيله سايه چوب

•يك ميله چوبي يا فلزي را به طور عمودي در زمين قرار مي دهيم.

•نوك سايه ميله چوبي را علامت مي گذاريم

•پس از مدتي نوك سايه ميله چوبي را كه تغيير كرده است علامت گذاري مي كنيم.

•به وسيله خطي اين دو نقطه را در روي زمين به هم وصل مي كنيم .

•اگر خطي بر اين خط عمود كنيم جهت شمال و جنوب را براي ما مشخص مي كند.

 نكته

•زمين دور محوري فرضي كه از شمال و جنوب اين كره بزرگ مي گذرد مي چرخد.

•اين چرخش زمين موجب مي شود كه ما تصور كنيم ستارگان جاي خود را در آسمان تغيير مي دهند.

•تنها يك ستاره وجود دارد كه جاي آن در آسمان ثابت مي باشد به نام ستاره قطبي.

•اگر بتوانيـم اين ستــاره ثــابت وغير متحرك را در آسمان پيدا كنيم و رو به آن بـايستيم درسـت به سمت شمال ايستاده ايم.

 

پيدا نمودن شمال حقيقي توسط ستاره ها

•در هنگام شب كه آسمـان صـاف است از يـك مجمــوعـه هفـت ستــاره اي بـه نـــام دب اكبر ( خرس بزرگ ) استفاده مي كنيم. شكل اين هفت ستاره به صورت يك ملاقه است كه هـر گاه فاصله دو ستاره سر آن را پنج برابر امتـداد دهيم به ستاره قطبي مي رسيم كه خود ابتـداي هفت ستاره دب اصغر ( خرس كوچك) است.

 به وسيله هلال ماه

•هميشه هـلال ماه در نيمـه اول ماه تحدبش ( برجستگي ) آن به سمـت غرب و در نيمه دوم ماه به سمت شرق مي باشد.

 

جهت‌یابی با ستاره قطبی

از آن‌جا که ستاره‌ها به محور ستاره قطبی در آسمان می‌چرخند، ممکن است پیاله‌ی دب اکبر یا دیگر صورت‌های فلکی را صحیح یا وارون یا به پهلو ببینید. همچنین در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، ستاره قطبی با تقریب بسیار خوب (حدود ۰.۷ درجه خطا) جهت شمال جغرافیایی ( و نه شمال مغناطیسی ) را نشان می‌دهد؛ یعنی اگر رو به آن بایستیم، رو به شمال خواهیم بود.

روش های جهت یابی در شب

برای یافتن ستاره قطبی روش‌های مختلفی وجود دارد:

  • به وسیله‌ی مجموعه ستارگان « دبّ اکبر » :

صورت فلکی دبّ اکبر شامل هفت ستاره ‌است که به شکل ملاقه قرار گرفته‌اند: چهار ستاره آن تشکیل یک ذوزنقه را می‌دهند، و سه ستاره دیگر مانند یک دنباله در ادامه‌ی ذوزنقه قرار گرفته‌اند. هر گاه دو ستاره‌ای که لبه‌ی بیرونی ملاقه را تشکیل می‌دهند (دو ستاره قاعده‌ی کوچک ذوزنقه ؛ لبه‌ی پیاله‌ی ملاقه ؛ محلی که آب از آن‌جا می‌ریزد ) را [ با خطی فرضی] به هم وصل کنیم، و ۵ برابر فاصله‌ی میان دو ستاره، به سمت جلو ادامه دهیم، به ستاره قطبی می‌رسیم.

  • به وسیله‌ی مجموعه ستاره‌های « ذات‌ الکرسی » :

صورت فلکی ذات ‌الکرسی شامل ۵ ستاره است که به شکل W یا M قرار گرفته‌اند. هرگاه (مطابق شکل بالا ) ستاره وسط W (رأس زاویه‌ی وسطی) را حدود ۵ برابرِِ « فاصله‌ آن نسبت به ستاره های اطراف » به سوی جلو ادامه دهیم، به ستاره قطبی می‌رسیم.

روش های جهت یابی در شب

نکات:

صورت های فلکی ذات الکرسی و دبّ اکبر نسبت به ستاره‌ قطبی تقریبا رو به ‌روی یکدیگر، و دور ستاره قطبی خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند. این دو صورت فلکی هیچ‌گاه غروب نمی‌کنند. این دو همیشه در یک شب صاف قابل رؤیت اند. ولی اگر یکی از آن‌ها پشت کوه پنهان بود، با دیگری می‌توان ستاره قطبی را یافت. فاصله‌ی هر کدام از این دو صورت فلکی تا ستاره قطبی تقریباً برابر است.

ستاره قطبی، خود آخرین ستاره دسته‌ ملاقه‌ صورت فلکی ملاقه‌ای شکل « دبّ اصغر » است. برخی ستاره‌های دبّ اصغر چندان پرنور نیستند، و گاه ممکن است به راحتی دیده نشوند.

اگر برای یافتن ستاره‌ها در آسمان از ستاره یاب ( افلاک نما ) استفاده می‌کنید، به‌خاطر داشته باشید که ستاره یاب‌ ها موقعیت ستاره‌ ها را در زمان، تاریخ و موقعیت جغرافیایی ( طول و عرض جغرافیایی ) خاصی نشان می‌دهند.

زمین دور محوری فرضی که از شمال و جنوب کره‌ی زمین می‌گذرد می‌چرخد. این چرخش زمین موجب می‌شود که ما تصور کنیم همه‌ی ستاره‌های آسمان حول محوری می‌چرخند ( حرکت ظاهری دارند )، که در محل محور گردش آنها ستاره قطبی می‌درخشد؛ ستاره پرنوری که در راستای محور گردش زمین قرار داد، و بدین دلیل در آسمان ثابت به نظر می‌رسد.

هر چه از استوا به سوی قطب شمال برویم، ستاره قطبی در آسمان بالاتر ( در ارتفاع بیشتر ) دیده می‌شود. یعنی ستاره قطبی در استوا (عرض جغرافیایی ۰ درجه) تقریبا در افق دیده می‌شود، و در قطب شمال ( عرض جغرافیایی ۹۰ درجه ) تقریباً بالای سر ( سرسو، سمت‌الرّأس، رأس‌القدم ) دیده می‌شود. بالاتر از عرض جغرافیایی ۷۰ درجه‌ی شمالی عملا نمی‌توان با ستاره قطبی شمال را پیدا کرد.

در شب می‌توان به وسیله‌ی ستاره قطبی و دب اکبر زمان را تشخیص داد.

جهت‌یابی با هلال ماه

توجه : در زمان قرص کامل ماه نمی‌توان از این روش استفاده کرد. این روش جهت‌یابی چندان دقیق نیست، ولی حداقل راه‌نمایی تقریبی را فراهم می‌سازد.

اگر به دلیل وجود ابر یا درختان نمی‌توانید ستاره‌ها را ببینید، می‌توانید از ماه برای جهت‌یابی استفاده کنید.

ماه به شکل هلال باریکی تولد می‌یابد، و در نیمه‌های ماه قمری به قرص کامل تبدیل می‌شود و سپس در جهت مقابل هلالی می‌شود. در نیمه‌ی اول ماه‌های قمری قسمت خارجی ماه (تحدب و کوژی ماه، برآمدگی و برجستگی ماه) مانند پیکانی جهت غرب را نشان می‌دهد. در نیمه‌ی دوم ماه‌های قمری، تحدب ماه به سمت مشرق است.

اگر خطی از بالای هلال به پایین آن وصل کنیم و ادامه دهیم، در نیمه‌ی اول ماه قمری شکل p و در نیمه‌ی دوم شکل q خواهد داشت.

کره‌ی ماه در نیمه‌ی اول ماه‌های قمری پیش از غروب آفتاب طلوع می‌کند، و در نیمه‌ی دوم پس از غروب، تا پایان ماه که پس از نیمه شب طلوع می‌نماید.

 

پیدا کردن جنوب توسط ماه:

اگر خطی فرضی میان دو نوک ( تیزی ) هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین ادامه دهید، تقاطع امتداد این خط با افق، نقطه جنوب را ( در نیم‌کره‌ی شمالی زمین ) نشان می‌دهد.

وقتی ماه به صورت قرص کامل است، می‌توان به کمک حرکت ظاهری ماه – که از مشرق به طرف مغرب است – جهت‌یابی کرد.

روش های جهت یابی در شب

 

روش‌های دیگر جهت‌یابی در شب

توجه : حرکت ظاهری ماه در آسمان از شرق به غرب است.

خوشه پروین :

دسته‌اى (حدود ده تا پانزده عدد ) ستاره، به شکل خوشه انگور، در یک جا مجتمع هستند که به آن مجموعه خوشه‌ی پروین می‌گویند. این ستارگان مانند خورشید از شرق به طرف غرب در حرکت هستند، ولى در همه حال دُمِ آن‌ها به طرف مشرق است.

ستارگان بادبادکی :

حدود هفت – هشت ستاره در آسمان وجود دارد که به شکل بادبادک یا علامت سوال می‌باشند. این ستارگان نیز از شرق به غرب حرکت می‌کنند، و در همه حال دنباله بادبادکى آنها بطرف جنوب است.

کهکشان راه شیری توده‌ی عظیمی از انبوه ستارگان است که تقریباً از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد یافته است. در شمال شرقی این راه باریک است، و هر چه به سمت جنوب غربی می‌رود، پهن‌تر می‌شود. هر چه به آخر شب نزدیک‌تر می‌شویم، قسمت پهن راه شیری به طرف مغرب منحرف می‌شود.


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

به همت خیرین وهیئت امنای مسجد ،فضای داخلی مسجد روستا دو طبقه شد .

خداوند جزای خیردهد.....

 

30058333133899033869.jpg

مسجد در فرهنگ اسلامى ، جايگاه ويژه اى دارد كه در آن ، انسانِ ناتوان و نيازمند ، با خضوع و كُرنش در برابر عظمت آفريدگار توانا و بى نياز ، با او ارتباط برقرار مى كند . البته ، انسان همه جا مى تواند در برابر عظمت الهى ، سر فرود آورد و از اين طريق با وى رابطه برقرار نمايد ؛ ولى اگر مكانى با قصد قربت به اين كار اختصا ص يابد ، مسجد ناميده مى شود . ۱ براى بهره گيرى كامل امّت اسلامى از بركات «مسجد» ، در قرآن و احاديث اسلامى ، ره نمودهاى مهم و ارزشمندى آمده كه در واقع ، فرهنگ نامه بهره گيرى از بركات مسجد محسوب مى شوند و مبلّغان دينى بايد با تكيه بر اين فرهنگ نامه ، و بويژه با تأمّل در پيام هاى سازنده آن ، جهت تأسيس و بهره گيرى از ظرفيت هاى مسجد ، تلاش نمايند .

مسجد ، به دليل اين كه مركز ويژه ارتباط انسان با خداست و خانه خدا ناميده شده ، در اسلام ، احترام خاصّى دارد ۳ و براى آن كه احترام به مسجد ، به صورت فرهنگى عمومى در جامعه اسلامى در آيد ، افزون بر احكام و آداب ويژه اى كه در اسلام براى ارتباط با اين مكان مقرّر شده ، ۴ در شمارى از روايات ، حتّى تصغير بستن لفظ «مسجد» ، ناروا شمرده شده است ، چنان كه از پيامبر صلى الله عليه و آله روايت شده كه فرمود : لا يَقولَنَّ أحَدُكُم لِلمَسجِدِ ، مُسَيجِدٌ ، فَإِنَّهُ بَيتٌ يُذكَرُ اللّه ُ فيهِ . ۵

15
فرهنگ نامه مسجد

كسى از شما ، مسجد را مسجدك نخواند ؛ زيرا آن ، خانه اى است كه خداوند در آن ياد مى شود .

۵ . حضور در مسجد

احداث مسجد ، فلسفه اى جز حضور مردم در آن و بهره گيرى از بركات آن ندارد . ۱ بنا بر اين ، فرهنگ سازى در جهت حضور هر چه بيشتر مردم در مساجد ، بويژه نسل جوان ، بايد در رأس همه تلاش هاى علاقه مندان به تعميق و گسترش ارزش هاى اسلامى باشد . به همين جهت ، بيشتر ره نمودهاى پيشوايان اسلام در باره مسجد ، ناظر به اين فرهنگ سازى است . اهتمام روايات اسلامى به اين فرهنگ سازى تا آن جاست كه آباد كردن واقعى مساجد را به حضور مردم در آن ، تفسير مى كنند ، ۲ چنان كه در حديثى از پيامبر خدا آمده است : إذا رَأَيتُمُ الرَّجُلَ يَعتادُ المَسجِدَ فَاشهَدوا لَهُ بِالإِيمانِ ، قالَ اللّه ُ تَعالى : «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَـجِدَ اللَّهِ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الأَْخِرِ» . ۳ هر گاه ديديد كه مردى ، پيوسته به مسجد مى رود ، به ايمان او گواهى دهيد . خداى متعال فرموده است : « تنها كسى كه به خدا و روز رستاخيز ايمان آورده است ، مساجد خدا را آباد مى كند » . بى ترديد ، آباد كردن مسجد كه به حضور در آن تفسير گرديده . اشاره به اين واقعيت دارد كه ساختن ، توسعه ، تعمير و آبادانى بناى مسجد ، اگر توأم با برنامه ريزى جهت حضور مردم در آن نباشد اصولاً آبادانىِ واقعى محسوب نمی شود

روايات اسلامى ، براى گسترش هر چه بيشتر فرهنگ حضور مردم در مسجد ، با تعبيرهاى گوناگون و وعده به پاداش هاى فراوان ، نظير آنچه در پى بدانها اشاره مى شود ، مسلمانان را براى آمدن به خانه خدا تشويق كرده اند : ـ براى برداشتن هر گام به سوى مسجد ، ده حسنه در نامه عمل ثبت مى شود و ده گناه ، پاك مى گردد و ده درجه ، داده مى شود . ۱ ـ رفتن به سوى مسجد در تاريكى شب ، نورانيت ويژه اى در قيامت براى اهل مسجد ، پديد مى آورد . ۲ ـ هر چه مسجد دورتر باشد ، ثواب كسى كه به مسجد مى رود ، افزون تر مى گردد . ۳ ـ پيش گامى در رفتن به مسجد ، پيش گامى در نزديكى به خدا و بهشت جاويد است . ۴ ـ نشستن در مسجد ، عبادت است . ۵ ـ اُنس و اُلفت يافتن با مسجد ، در واقع اُنس و اُلفت يافتن با خداست . ۶

نگارش در تاريخ یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
نگارش در تاريخ یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ توسط پیام اصف
آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است
یا رب این تاثیر دولت در کدامین کوکب است
تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد
هر دلی از حلقه ای در ذکر یا رب یا رب است . .
.

- چرا این‌ شب‌ها "قدر" نامگذاری شده است؟

اولین مطلب علّت و ریشه نامگذاری شب قدر است که دیدگاه‌های متعددی مطرح شده است از آن جمله است:

شب قدر از این جهت نامگذاری شده است چون تمامی مقدرات بندگان در طول سال در شب قدر معین می‌شود.

خداوند در آیات 3 و 4 سوره دُخان می‌فرماید:

إِنَا اَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةٍ مُبارِکَةٍ اِنَا کُنَا مُنْذِرینَ فِیها یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکیمٍ

ما این کتاب مبین را در شبی پر برکت نازل کردیم و ما همواره انذار کننده بوده‌ایم، در آن شب که هر امری بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین می‌گردد.

شب قدر کدام شب است؟

ابتدا باید گفت: شب قدر در ماه رمضان است تردیدی وجود ندارد چون خداوند می‌فرماید:

شَهْرُ رَمَضانَ اَلَّذِی اُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِلْنّاسِ وَ بَیِناتِ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ

ماه رمضان ماهی که قرآن بعنوان راهنمای مردم و نشانه‌های هدایت و جداکننده حق از باطل در آن نازل شده است.

و در سوره قدر نیز می‌فرماید:

إِنا اَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْر

ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم

جمع میان این دو آیه شریفه به ما می‌گوید:

شب قدر در ماه رمضان است اما اینکه کدام شب از شب‌های ماه رمضان، شب قدر است تفسیرهای زیادی شده است از جمله:

1- شب اول، شب قدر

2- شب هفدهم

3- شب نوزدهم

4- شب بیست و یکم

5- شب بیست و سوم

6- شب بیست و هفتم

7- شب بیست و نهم

اما مشهور و معروف در روایات این است که شب قدر در دهه آخر ماه رمضان و شب 21 یا 23 است.

- حسان بن مهران می‌گوید:

از محضر امام صادق (ع) شب قدر را پرسیدم:

فرمود: شب قدر را در میان شب 21 و 23 جست و جو کن.

ابو بصیر در محضر امام صادق (ع) به امام عرض کرد فدایت شوم آن شبی که امید رحمت و مغفرت و زیادی حسنات وجود دارد کدام شب است؟ فرمود: شب قدر، شب 21 یا 23 است.

راوی اصرار کرد کدام یک از این دو شب است و پرسید: اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت کنم کدام یک را انتخاب نمایم؟

امام صادق (ع) در پاسخ فرمود: چه آسان است دو شب برای آنچه می‌خواهی مخفی بودن شب قدر در میان شب‌های سال، یا در میان شب‌های ماه مبارک رمضان، برای این است که: مردم به همه این شب‌ها اهمیت دهند، همانگونه که خداوند: رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرده، تا مردم به همه طاعات روی آورند غضبش را در میان معاصی پنهان کرده، تا از همه بپرهیزند دوستانش را در میان مردم مخفی کرده، تا همه را احترام کنند اجابت را در میان دعاها پنهان کرده، تا به همه دعاها روی آورند اسم اعظم را در میان اسمائش مخفی ساخته، تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفی ساخته، تا در همه حال آماده باشند و این، فلسفه مناسبی به نظر می‌رسد.

اهمیت احیاء در شب قدر

یکی از موضوعاتی که در ارتباط با شب قدر در احادیث اهل بیت(ع) مطرح شده است شب زنده‌داری است چیزی که از روایات بدست می‌آید خود احیاء و شب زنده‌داری موضوعیت دارد.

چند روایت را در این رابطه مطرح می‌کنیم:

- احیاء عذاب را برمی‌دارد:

مرحوم کلینی در کافی و صدوق در من لایحضره الفقیه از رسول خدا (ص) نقل کرده‌اند که فرمود:

هرکس شب قدر را زنده بدارد تا سال آینده عذاب از او برگردانده می‌شود.

- خواب در شب احیاء نهی شده است:

مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار از امام باقر(ع) و او از پدرانش نقل کرده‌اند که:

پیامبر خدا (ص) نهی کرده که از شب 21 و 23 غفلت شود و نهی کرده که کسی در آن شب بخوابد.

- امام صادق (ع) در حال مریضی شب 23 احیاء نگه داشت

مرحوم شیخ طوسی از یحیی بن علاء نقل کرده که گفت:

امام صادق (ع) سخت بیمار بود دستور داد او را به مسجد پیامبر خدا (ص) بردند آنجا بود تا صبح شب 23 ماه رمضان.

- احیاء موجب آمرزش گناهان می‌شود.

مرحوم صدوق از امام کاظم (ع) نقل کرده که فرمود:

هرکس در شب قدر غسل کند و آن شب را تا سپیده دم زنده بدارد از گناهانش بیرون می‌آید.

آری بیاییم در این شب پر فضیلت دل‌هایمان را از غرور و ریا بتکانیم و خدای سبحان را به یکرنگی ستایش کنیم، بیاییم دوباره دل‌های کدرمان را تا انتهای آسمان بکشانیم و برای آرزوهایمان دعا کنیم، دوباره پر از احساس شویم و برای زلال شدن کوشش کنیم، بیاییم فانوس‌ها را برداریم و سکوت شب را با طروات وضو زیباتر کنیم و در قنوت نمازمان دل‌های نیازمند را فراموش نکنیم، اینک بوی شب قدر می‌آید و من از اکنون جلوه دست‌هایی را می‌بینم که خاموش به دعا می‌ایستند و بهار در آنان می‌جوشد. وسعت دل‌هایی را می‌بینم که در کنج تاریکی شب، قرآن بر سر، با صفا و با محبت می‌تپند و بی قرار او را می‌خوانند و بیداری دل خیلی مهم است و نکته مهمّی که درباره شب‌های «احیا» باید مورد توجه مؤمنان قرار گیرد، این است که باید شب را تا سپیده صبح به عبادت و دعا بگذرانیم؛ دیگر آن که به بیداری چشم قناعت نکنیم؛ زیرا آنچه مهم است بیداری دل و آگاهی و بصیرتی است که انسان را در محضر فرشتگان آسمانی، سزاوار فیض و رحمت می‌کند و پاداش نیک الهی را به همراه دارد.

منابع:

قاموس قرآن، سید علی اکبر قرشی

فروع الکافی

تفسیر نور الثقلین

تفسیر نمونه/ جمعی از نویسندگان

بحار الانوار / مجلسی

فضائل الاشهر الثلاثة

عیون اخبارالرضا / صدوق ج

نگارش در تاريخ شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۲ توسط پیام اصف

تاریخچه

مغولان بعد از هجوم نخستين چنگيز و قتل عام مردم ايران بار ديگر يورش خود را به ايران آغاز كردند و اين بار حمله به فرمان منگوقا آن انجام گرفت و بهانه آنها رفع اسماعيليان بود و براي اين امر هلاكو انتخاب گرديد و سپاهيان هلاكو به فرماندهي گيتوبوقا در سال 651 هجري از ماوراء النهر عبور كرده و به قهستان (خراسان جنوبي) حمله كردند، بهانه اين حمله تقاضاي قضات براي رفع اسماعيليان بود (تاريخ گزيده ص 589)

وي با 5000 پياده پس از اشغال خراسان خود را به پاي قلعه گردكوه (كوهي است در دامغان) رساند و در ربيع الاول همان سال در حوالي اين قلعه مستقر شد گيتوبوقا سپس حمله خود را به خراسان شمالي آغاز نمود و يورش او نخست همراه با غارت گله هاي مردم تون و ترشيز و زيركوه بود (فردوس، كاشمر و قائن) او در همين سال تون و تورشيز را تصرف كرد و با وجود تسليم شدن ناصر الدين شاه محتشم (فرمانده اسماعيليان قهستان) مردم قهستان بخصوص فدائيان به مقاومت ادامه داند و با سپاهيان مغول با شجاعت و مردانگي كم نظيري روبرو شدند و گيتوبوقا فرمانده پيش قراولان هلاكو كه كيش عيسوي داشت با تمام لشكر مغول از ترك و تازيك قهستان را مورد حمله مجدد قرار داد،

غصبه تون كه پايدار مانده و تسليم نشده بود محاصره شد و پس از نبردي سنگين در روز هفتم محاصره گشوده شد و مغولان شهر را ويران ساخته و تمامي آنرا بجز زنان و كودكان كشتند (حدود سال 653 هجري) (جامع التواريخ، ج 2، ص 691


مغولان در ناحيه گناباد تمام شبكه آبياري منطقه را كه متكي بر قنات هاي بسيار عظيم بود ويران كردند بطوريكه پس از 800 سال كه از اين حمله مي گذرد هنوز قنات هايي كه سخت ويران شده باشند و قابل آبياري نباشند را هلاكو بند مي گويند

(سلطان حسين تابنده، تاريخ جغرافياي گناباد، ص 61)

مغولان پس از آن قلاع سرتخت و خوانشير و مزار بجستان را مورد حمله قرارد داند و پس از نبردي نابرابر كليه ساكنان اين مناطق را به قتل رساندند.

آثار باقيمانده اين نبرد در روستاي مزار هنوز به نام لب رود حربگاه (محراب)مشهور است و نيز قبرستان ده هكتاري روستاي مزار نيز نشانه هايي از اين كشتار عظيم است. (تاريخ اسماعيليان قهستان، دكتر فرقاني، ص 275)


vpn price

دانلود رایگان